Organy w liturgii Kościoła Katolickiego na przestrzeni wieków

Serdecznie zapraszamy na październikowy Wieczór Tumski, który odbędzie się 25 października br. o godz. 19.00 w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

W liturgii bardzo ważna jest oprawa muzyczna. Powinna ona pomagać we wspólnej i osobistej modlitwie. Najważniejszym i najbardziej tradycyjnym instrumentem w Kościele Katolickim są organy. Zapraszamy do poznania ich historii i znaczenia dla liturgii.

Wykład pt.: Organy w liturgii Kościoła Katolickiego na przestrzeni wieków wygłosi dr Tomasz Głuchowski z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

W części muzycznej zapraszamy na recital organowy Krzysztofa Musiała – laureata I nagrody IV Akademickiego Konkursu Organowego „Romuald Sroczyński in memoriam”, Poznań 2014. Usłyszymy kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Cesara Francka oraz Louisa Vierne’a.

Wstęp wolny

TOMASZ GŁUCHOWSKI
TOMASZ GŁUCHOWSKI

TOMASZ GŁUCHOWSKI (1976), absolwent kaliskich szkół średnich: Technikum Budowy Fortepianów oraz klasy organów PSM II st. (Kazimierz Madziała). W latach 1996-2004 studiował organy (Klemens Kaminski) i klawesyn (Marta Czarny-Kaczmarska) we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Istotny wpływ na jego osobowość artystyczną wywarły liczne wyjazdy naukowe do Holandii (2008-10), gdzie miał sposobność kształcić się na historycznych instrumentach pod okiem Petera van Dijka z Utrechtu. Po ukończeniu studiów doktoranckich (Andrzej Chorosiński, Magdalena Czajka) w maju 2011 r. uzyskał stopień doktora.

Organista wrocławskiego kościoła Św. Wojciecha (OO Dominikanie). Wykładowca akademicki w macierzystej uczelni, nauczyciel we wrocławskich średnich szkołach muzycznych (Podwale, Łowiecka). Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i zagranicą. Posiada w swoim dorobku 7 płyt CD z muzyką organową i kameralną (klawesyn/bc.). Współzałożyciel i kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu muzyki dawnej „Ars Concordiae”, członek wielu stowarzyszeń i fundacji (VEESO, Opus Organi, ŚTMK, Ars & Studium, TMiBZK).

KRZYSZTOF MUSIAŁ
KRZYSZTOF MUSIAŁ

KRZYSZTOF MUSIAŁ urodził się w 1992 roku w Brzesku. Naukę gry na organach rozpoczął w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Tarnowie, które ukończył w 2010 roku i kontynuował ją w Państwowej Szkole Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Obecnie jest studentem krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. dra hab. Andrzeja Białki.

Jest laureatem ogólnopolskich konkursów organowych dla średnich szkół muzycznych oraz konkursów akademickich (III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym “Hindemith – Karg-Elert – Reger”, I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym “Romuald Sroczyński in memoriam”). Koncertował w Polsce, Holandii Francji i Litwie.
Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez krajowych i zagranicznych pedagogów, m.in. L. Ghielmiego, B. Szabó, J. Tůmę, J. Serafina, J. Gembalskiego.

Prowadzi działalność jako organista liturgiczny i towarzyszy chórom z Brzeska i Okocimia, z którymi zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia.