DI GALITZYANER KLEZMORIM – TRZY ODSŁONY

DI GALITZYANER KLEZMORIM – TRZY ODSŁONY

w programie: muzyka klezmerska
24.10.2015, sobota, godz. 19:02
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław
Bilety: 35 zł normalne, 25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy) ZAKUP ONLINE

Koncert_Hawdalowy_24.10.2015

Koncerty Hawdalowe wracają po wakacyjnej przerwie. Październikowy koncert rozpocznie się w ostatnią sobotę miesiąca, po zachodzie słońca, o godzinie 19:02 w Synagodze pod Białym Bocianem. Zespół Di Galitzyaner Klezmorim zaprezentuje się wrocławskiej publiczności w 3 odsłonach.

W programie znajdą się utwory z trzech płyt, które ukazały się między rokiem 2000 a 2012: „Di Galitzyaner Klezmorim”, „Nokh Amol” i „Ponad Horyzont”. Program ten został skonstruowany na zasadzie kontrastu: tradycyjna forma będzie przeplatać się z delikatnymi aranżacjami.

DI GALITZYANER KLEZMORIM

Każda z płyt zespołu Di Galitzyaner Klezmorim zebrała bardzo pozytywne recenzje krytyków i melomanów. Oto jedna z nich:

„(…) Zbyt łatwym byłoby podsumowanie, że Di Galitzyaner Klezmorim przystraja muzykę klezmerską w nowe szaty. (…) w muzyce pobrzmiewa bolero, tango, przychodzi na myśl Debussy a akordeon (…) brzmi niczym fortepian. Perfekcja bierze się z wirtuozerskiego opanowania gry na instrumentach, zmiana tempa jest zatrważająco piękna ale nie zapomina się też o przekazaniu nastroju. (…)” – Giessener Allgemeine.

Zespół w swej twórczości nawiązuje do tradycji muzyki klezmerskiej. Nadając jej całkowicie osobisty charakter, stara się w sobie tylko właściwy sposób wydobyć i podkreślić to, co zdaniem twórców najistotniejsze. Poetycka, melancholijna melodyka przeplata się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością tworząc przestrzeń wypełnioną szeroką gamą barw i emocji. Klasyczne, akademickie wykształcenie także nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegół w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich, coraz więcej jest w repertuarze Di Galitzyaner Klezmorim kompozycji własnych.

DI GALITZYANER KLEZMORIM

W obecnym składzie zespół występuje od 1998 roku a współtworzą go:
Mariola Śpiewak ­ klarnet
Grzegorz Śpiewak ­ akordeon
Rafał Seweryniak ­ kontrabas

Dziennikarz z Lippische Landeszeitung tak zrecenzował ich koncert: „Zupełnie nie nadające się do siedzenia”.

Koncerty Hawdalowe organizowane od wielu lat przez Fundację „PRO ARTE 2002” zagościły na stałe na kulturalnej mapie Miasta Spotkań. Odwołują się bezpośrednio do tradycji i kultury żydowskiej.

Hawdala, to uroczyste zakończenie szabatu i jednoczesne rozpoczęcie nowego tygodnia. Most między tym, co święte a codziennością. Koncert rozpocznie się tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zaraz po zakończeniu szabatu.
Cykl Koncertów Hawdalowych zainaugurowany został w grudniu 1999 r. występem “Ostatniego Klezmera RP” Leopolda Kozłowskiego i wrocławskiego

Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Dzięki takim inicjatywom, synagoga stała się wyjątkową salą koncertową.

Bilety:
Do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, 50-072 Wrocław, tel./fax: 71 787 39 02, e-mail: cizwroclaw@gmail.com;
Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8, 50-073 Wrocław, tel. 71 346 15 34, e-mail: it@dzielnica4wyznan.info.pl;
na www.ticketpro.pl i w punktach sprzedaży; oraz na godzinę przed koncertem.

35 zł normalne
25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy)

Organizator:
Fundacja „PRO ARTE 2002”

Współorganizatorzy:
Agencja Art&Business
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu
Ambasada Hiszpanii w Polsce

Mecenat:
Miasto Wrocław
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

www.simcha.art.pl
www.proarte.org.pl
www.klezmorim.pl
www.facebook.com/festiwalsimcha
www.facebook.com/Di-Galitzyaner-Klezmorim