Jascha Lieberman Trio

KH

ŻYDOWSKI CZARODZIEJ SKRZYPIEC

Jascha Lieberman Trio

w programie: muzyka żydowska

28.11.2015, sobota, godz. 18:47

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław

Bilety: 35 zł normalne, 25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy)

Jascha_Lieberman_Trio (fot._Kuba_Kiljan)

Gra czuła i wirtuozowska, dźwięki jakby z innego świata, potrafią zaprezentować historię bez słów, magiczna i tajemnicza podróż, unikatowa wizja dźwięku, finezja! To tylko niektóre ze słów uznania nad twórczością Żydowskiego Czarodzieja Skrzypiec – Jaschy Liebermana i muzyków z nim współpracujących.

Jascha Lieberman Trio, Spartan’s Dance:

https://www.youtube.com/watch?v=m2wrdhJaggk&index=6&list=PL3B42DE3C0A4A2C07

Jascha Lieberman Trio zostało założone w 1995 przez Jaschę Liebermana. Na repertuar zespołu  składa się: tradycyjna muzyka Żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska, utwory stylizowane na Folklorze żydowskim oraz kompozycje lidera zespołu Jaschy Liebermana. W oryginalnych aranżacjach muzycy sięgają po elementy klasyki, jazzu i muzyki współczesnej. Artyści mają w swoim dorobku nagrania telewizyjne, radiowe, CD oraz koncerty w niemal całej Europie i Ameryce Północnej. Jascha Lieberman Trio na specjalne zamówienie, wystąpiło między innymi na koncertach dla Romana Polańskiego, Shlomo Mintza, Ronalda Laudera, Filharmoników Londyńskich. Zespół bierze udział w najbardziej prestiżowych europejskich festiwalach muzycznych obok takich sław jak Zubin Mehta, Martha Argerich, Mischa Maisky, Nigel Kennedy. Na zaproszenie Martina Engstroema, dyrektora A&R Deutsche Grammophon, Jascha Lieberman Trio wystąpiło na festiwalu w Verbier (Szwajcaria, 2000). Od 2 lat Jascha Lieberman Trio występuje stale w Synagodze Wysokiej w Krakowie. 28 listopada, w sobotę, o godzinie 18:47 zespół wystąpi we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem.

Jascha Lieberman Trio:

Jascha Lieberman – skrzypce, altówka

Łukasz Pawlikowski – wiolonczela

Bogusław Zięba – akordeon

Jascha-Lieberman (fot.-Lukacello)

Jascha Lieberman studiował muzykę klasyczną u najsłynniejszego polskiego altowiolisty prof. Stefana Kamasy. W zakresie tradycyjnej muzyki żydowskiej był uczniem Giory Feidmana i Leopolda Kozłowskiego. Będąc członkiem kwartetów smyczkowych, pracował pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego. Jako kameralista, koncertował w Europie i Stanach Zjednoczonych, biorąc udział w najbardziej renomowanych festiwalach jak: Sagra Malatestiana Rimini (Włochy), Schleswig-Holstein Musik Festival (Niemcy), Verbier Festival & Akademy (Szwajcaria). Również jako kameralista koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych jak: Filharmonia Berlińska, Kolarac Hall, Palace of Justice. Wystąpił na koncertach z okazji 60tej Rocznicy Urodzin Krzysztofa Pendereckiego w Moguncji i Pradze. Na zaproszenie Stevena Spielberga wystąpił w Jerozolimie, na koncercie dedykowanym osobom ocalałym dzięki liście Schindlera.

Łukasz Pawlikowski naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem prof. Doroty Imiełowskiej. Swe umiejętności rozwijał u prof Krzysztofa Pendereckiego, prof. Witolda Hermana, prof. Elżbiety Stefańskiej, prof. Marioli Cieniawy, prof Grigorija Żyslina, prof. Wolfganga E. Schmidta, prof. Arto Norasa, prof. Jeroena Reulinga. Jako solista występował w Polsce, Austrii, Niemczech, Słowacji, Czechach, Chorwacji oraz na Węgrzech. W wieku 8 lat zadebiutował z Orkiestrą Beethovenowską w Synagodze Tempel w Krakowie. 2 lata później, na zaproszenie Elżbiety Pendereckiej jako solista wykonał Rapsodię Węgierską D. Poppera. Występował z takimi artystami jak: Catalin Ilea, Claude Lelong, Anna Polony, Anna Dymna, Zofia Kucówna, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Tomasz Tomaszewski, Gajusz Kęska, Kevin Kenner czy Jascha Lieberman. W 2013 wystąpił na scenie Deutsche Oper Berlin, co spotkało się z niezwykle entuzjastycznym odbiorem ze strony publiczności oraz krytyki niemieckiej. W swoim dorobku ma nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Koncertuje uprawiając wiele gatunków muzycznych, od klasyki i muzyki współczesnej, przez muzykę klezmerską, po jazz i tango. Laureat wielu nagród na międzynarodowych konkursach wiolonczelowych i kameralnych (III nagroda – Wiosna Młodych Kameralistów, Kraków 2004; I nagroda – Wiosna Młodych Kameralistów, Kraków 2006; II nagroda, Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy, Liezen (Austria) 2006; I nagroda – Wiosna Młodych Kameralistów, Kraków 2008; I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy, Liezen (Austria) 2008, III nagroda – Antonio Janigro Cello Competition, Poreč (Chorwacja) 2008; nagroda Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w muzyce 2008; nagroda edukacyjna Prezydenta Miasta Krakowa 2008; I nagroda – Talents for Europe, Dolný Kubín (Słowacja) 2009; I nagroda – Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów, Jasło 2009; I nagroda – SrebrnaSzybka, Kraków 2010, I nagroda – Krakowski Konkurs Młodych Talentów i nagroda specjalna im. A. Malawskiego, Kraków 2011, I nagroda oraz GrandPrix – Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów, Jasło 2012.

Bogusław Zięba – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale instrumentalnym, specjalizacja akordeon. Współtwórca wielu zespołów muzycznych m.in.: Frittata, Acoustic Acrobats, Nic Do Ukrycia, MKB, According to plan. Koncertuje w Polsce i za granicą. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych. m.in.: Z zespołem Frittata zagrał na zaproszenie Nigela Kennedy podczas Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej, a następnie na Polish Weekend w Londynie. Z projektem Kazimierskie trio zagrał we Francji na festiwalu Wazzemes accordion festival supportując Richard Galliano Quartet. Z zespołem Acoustic Acrobats koncertując na scenach w Polsce i za granicą. Z zespołem Max Klezmer Band wystąpił dwukrotnie na Jamajce  podczas Jamaica Jazz and Blues Festival obok takich gwiazd jak m.in.: Monty Alexander czy Erykah Badu oraz na festiwalu muzyki „Adjarra” w Afryce. Obecnie w zespole According to plan realizuje autorskie kompozycje. Współpracuje także z teatrem Witkacego w Zakopanem i Teatrem KTO w Krakowie.

Jascha-Lieberman-Trio (fot.Dariusz-Grela)

Koncerty Hawdalowe organizowane od wielu lat przez Fundację „PRO ARTE 2002” zagościły na stałe na kulturalnej mapie Miasta Spotkań. Odwołują się bezpośrednio do tradycji i kultury żydowskiej.

Hawdala, to uroczyste zakończenie szabatu i jednoczesne rozpoczęcie nowego tygodnia. Most między tym, co święte a codziennością. Koncert rozpocznie się tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zaraz po zakończeniu szabatu.

Cykl Koncertów Hawdalowych zainaugurowany został w grudniu 1999 r. występem “Ostatniego Klezmera RP” Leopolda Kozłowskiego i wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Dzięki takim inicjatywom, synagoga stała się wyjątkową salą koncertową.

Bilety: 35 zł normalne, 25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy)

Do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, 50-072 Wrocław, tel./fax: 71 787 39 02, e-mail: cizwroclaw@gmail.com; w Synagodze pod Białym Bocianem (II piętro), w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8, 50-073 Wrocław, tel. 71 346 15 34, e-mail: it@dzielnica4wyznan.info.pl; na www.ticketpro.pl i w Empiku; oraz na godzinę przed koncertem.

Organizator:

Fundacja „PRO ARTE 2002”

Współorganizatorzy:

Agencja Art&Business

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu

Mecenat:

Miasto Wrocław

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

www.simcha.art.pl

www.proarte.org.pl

www.jaschalieberman.com

www.facebook.com/festiwalsimcha