„CZY PIĘKNO ZBAWI NASZ ŚWIAT?” – Marek Dyżewski

Serdecznie zapraszamy na wakacyjny Wieczór Tumski, który odbędzie się 26 lipca br., o godz. 18.00 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, pl. Katedralny 1.

Lipiec to czas urlopów i obcowania z pięknem przyrody. Chcemy Państwu w ten wakacyjny czas zaproponować inne spojrzenie na „Piękno”. Wykład „CZY PIĘKNO ZBAWI NASZ ŚWIAT?” wygłosi Marek Dyżewski – były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, komentator radiowy i telewizyjny wielu wydarzeń muzycznych oraz laureat Nagrody im. św. Brata Alberta.

W części muzycznej zapraszamy na koncert duetu gitarowego: Moniki Konik i Tomasza Radziszewskiego. W ich wykonaniu usłyszymy kompozycje m.in.: Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego oraz Izaaka Albeniza.

Serdecznie zapraszamy

Wstęp wolny

marek-dyzewski

MAREK DYŻEWSKI

Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej. Studiował też historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu, w Wiedniu i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbył również staż naukowo-badawczy na uniwersytecie w Brukseli.
Współpracując z Polskim Radiem tworzył dzieła sztuki radiowej, które za ich nowatorski kształt i wybitne walory artystyczne otrzymały szereg nagród i dwukrotnie reprezentowały polską radiofonię na światowym forum sztuki radiowej Prix Italia.
W radio i telewizji komentował Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga,
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.
Jest autorem poetyzowanych przekładów (z łaciny, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego).
Średniowieczny dramat liturgiczny „Ludus Danielis” w jego literackiej adaptacji (w oparciu o łaciński tekst z katedry z Beauvais) grany był przez Teatr Wielki w Warszawie – na scenie tego teatru i na wielu scenach europejskich.
Prowadził wykłady we wszystkich polskich uczelniach muzycznych, na kilku uniwersytetach oraz na towarzyszących ważnym wydarzeniom muzycznym seminariach, konferencjach i warsztatach.
Gościnnie wykładał w Bonn, Norymberdze, Hamburgu, Berlinie, Gandawie, Brukseli, Sankt Petersburgu, Nicei, Paryżu, Wiedniu i Waszyngtonie.
W latach 1990-1994 był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Uczelnia ta zawdzięcza mu wybudowanie nowej, okazałej siedziby, wzmocnienie kadry profesorskiej, powołanie do życia nowych specjalności, wzbogacenie instrumentarium oraz rozwinięcie kontaktów międzynarodowych.
Za wybitne dokonania w dziedzinie kultury otrzymał Nagrodę im. św. Brata Alberta.