Grudniowy Wieczór Tumski

 

Podczas grudniowego Wieczoru Tumskiego, zorganizowanego w ramach XXV Sezonu Artystycznego, usłyszymy wykład Marka Dyżewskiego zatytułowany „Historia Polski w zwierciadle kolęd”.

W drugiej części Wieczoru wystąpi wrocławski, Kameralny Chór Męski „Cantilena” pod dyrekcją Mikołaja Szczęsnego. Wykonają dla Państwa najpiękniejsze, polskie kolędy.

Wieczór Tumski odbędzie się w Drugi Dzień Świąt, 26.12.23, o godzinie 18:00 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Wstęp wolny!

 

 

Program:

 

Bolesław Wallek-Walewski (1885-1944) / Kancjonał Artomiusza – Narodził się nam Zbawiciel

Krystyna Wilkowska-Chomińska (1920-2003) / Kancjonał staniątecki– Nużmy dziś krześcijani

Romuald Twardowski (1930) – Płacze Jezus Mały

Romuald Twardowski – Alleluja, Chwalmy Pana

 

Tomasz Flasza (1865-1940) – Przystąpmy do szopy

Antoni Uruski (1872-1934) / sł. Franciszek Ryling – Zaśnij, Dziecino

Wacław Lachman (1880-1963) – Narodził się Jezus Chrystus

Franciszek Ryling (1902-1986) – Kolęda góralska

Jan Pasierb-Orland (1903-1984) / sł. Stanisław Gąsienica-Byrcyn – Bacowsko kolynda

 

Tomasz Flasza – Bracia, patrzcie jeno

Włodzimierz Sołtysik – Mizerna, cicha

Wacław Lachman – Lulajże, Jezuniu

Tomasz Flasza – Bóg się rodzi

 

Marek Dyżewski jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której kształcił się pod kierunkiem prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Studiował również historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu i Wiedniu oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbył też staż naukowo-badawczy na uniwersytecie w Brukseli.

W radiu i telewizji komentował odbywające się w Polsce międzynarodowe imprezy muzyczne: Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislawia Cantans, Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga, Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego i Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Prowadził wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych, a także w: Berlinie, Bonn, Hamburgu, Norymberdze, Brukseli, Paryżu, Nicei, Sankt Petersburgu, Wiedniu i Waszyngtonie. Jest wykładowcą Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W latach 1990-1994 był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Uczelnia ta zawdzięcza mu wybudowanie nowej, okazałej siedziby, wzmocnienie kadry profesorskiej, powołanie do życia nowych specjalności, wzbogacenie instrumentarium oraz rozwinięcie kontaktów międzynarodowych.

 

Kameralny Chór Męski „Cantilena” został założony we wrześniu 1966 r. we Wrocławiu. Ponad pół wieku pracy zostało zauważone i docenione przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2007 chór został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zespół, który dziś nawiązuje do bogatych tradycji chóralnych Wrocławia, swoje sukcesy zawdzięcza współpracy ze znakomitymi dyrygentami m.in.: Edmundem Kajdaszem, Krzysztofem Teodorowiczem, Tadeuszem Zatheyem i innymi. Repertuar chóru jest bardzo zróżnicowany i obejmuje muzykę od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych, zarówno sakralną, jak i świecką. Szczególne miejsce w repertuarze zajmuje program pieśni patriotyczno-wojskowych oraz muzyka cerkiewna.

Chór jest inicjatorem cyklu koncertowego pod nazwą „Spotkania Muzyczne u Oblatów”, który od 1999 roku odbywał się we Wrocławiu w kościele pw. NMP Królowej Pokoju. Współorganizował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej Vratislavia Sacra. Ścisła współpraca wiąże chór z Chór z Dolnośląskim Towarzystwem Muzycznym. A jednym z większych sukcesów na arenie międzynarodowej był udział w projekcie VoCE – Głosy i ścieżki Europy powołanym dla uczczenia 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej.

Kameralny Chór Męski „Cantilena” od pięćdziesięciu lat jest rozpoznawalną marką na mapie kulturalnej Wrocławia i Polski. Cantilena wykonała niezliczoną ilość koncertów. Niektóre z nich na długo pozostaną w naszej pamięci – jak ten, który odbył się pod oknami Nyskiego więzienia, w samym środku stanu wojennego. Chór śpiewał dla internowanych naszych kolegów. Obecnie chór aktywnie podejmuje współpracę z chórami z całej Europy, z sukcesami prezentuje się zagranicznej publiczności.

 

Mikołaj Szczęsny to absolwent Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończył również anglistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie współpracuje z Chórem Chłopięcym i Chórem Dziewczęcym Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, a od 2022 roku prowadzi także Kameralny Chór Męski “Cantilena”. Doświadczenie dyrygenckie zdobywał też w pracy z chórem Capella Ecumenica. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Był stypendystą Prezesa Rady Ministrów oraz Zarządu Województwa Opolskiego.