Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe 2013

Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe 2013

17-23 listopada

W listopadzie na Dolnym Śląsku zabrzmi muzyka klezmerska!

Tegoroczna edycja Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych odbędzie się w siedmiu miejscowościach Dolnego Śląska: Świdnicy,  Polanicy Zdroju, Dzierżoniowie, Dusznikach Zdroju, Kamiennej Górze, Wojanowie i Piechowicach.  W tym roku Dolnoślązacy będą mieli okazję wysłuchać koncertów znakomitego krakowskiego zespółu „Di Galitzyaner Klezmorim”. Koncerty poprowadzi Stanisław Rybarczyk.

“(…) Płyta bardzo interesująca, znakomite wykonanie, mam nadzieję, że spotka się z ogromnym zainteresowaniem.”

Tak o najnowszej płycie zespołu „Di Galitzyaner Klezmorim” pisze Krzysztof Penderecki.

Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe, to zarówno wydarzenie muzyczne utrzymane na najwyższym poziomie artystycznym, jak i niezwykła okazja, dzięki towarzyszącym im wykładom, do poznania bogatej żydowskiej kultury i historii. Organizatorzy przybliżą dolnośląskiej publiczności tradycję judaizmu i podkreślą jej znaczenie dla naszego regionu. Przedsięwzięcie to sprzyja budowaniu atmosfery wzajemnego szacunku, społecznego oraz międzykulturowego dialogu, walczy z utartymi i krzywdzącymi stereotypami, wpajając ideę tolerancji. Przywraca i przybliża losy społeczności, która przez wiele lat po II wojnie światowej miała niebagatelny wpływ na kształtowanie się ośrodków kulturalnych w regionie.

Koncerty poprowadzi Stanisław Rybarczyk – dyrygent, animator kultury, menedżer i pedagog. Twórca i dyrektor artystyczny wrocławskich Wieczorów Tumskich, Koncertów Hawdalowych oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA (wraz z Karoliną Szykier-Koszucką), dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie.

Di Galitzyaner Klezmorim

Zespół „Di Galitzyaner Klezmorim” tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie.

W obecnym składzie:

Mariola Śpiewak – klarnet,

Grzegorz Śpiewak – akordeon,

Rafał Seweryniak – kontrabas,

występują od 1998 roku. Inspiracją dla ich twórczości jest muzyka żydowska. Pomimo, iż sposób ich gry mieści się w ramach szeroko pojętego stylu klezmerskiego, nie są typowym zespołem klezmerskim. Utwory, z których część stanowi własne kompozycje, przedstawiają w ujęciu bardziej „artystycznym” niż folkowym. Przywiązują szczególną wagę do dbałości o dźwięk, precyzji i wysokiego poziomu wykonawczego.

Zespół nadaje muzyce klezmerskiej całkowicie osobisty charakter, stara się w sobie tylko właściwy sposób wydobyć i podkreślić to, co zdaniem twórców najistotniejsze. Poetycka, melancholijna melodyka przeplata się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością tworząc przestrzeń wypełnioną szeroką gamą barw i emocji. Klasyczne, akademickie wykształcenie także nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegół w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich, coraz więcej jest w repertuarze „Di Galitzyaner Klezmorim” kompozycji własnych.

Dorobek artystyczny zespołu obejmuje łącznie kilkaset koncertów zarówno w Polsce jak i w kilkunastu innych krajach europejskich oraz liczne nagrania dla potrzeb radia, telewizji, filmu a także trzy płyty.

„Di Galitzyaner Klezmorim” jest laureatem „Europejskich Nagród w Dziedzinie Kultury” (Bazylea 1998) oraz zdobywcą I nagrody na I Otwartym KonkursiChopinowskim na Wszystkie Instrumenty z Wyjątkiem Fortepianu – “Chopin Open” (Kraków 1999) za utwór pt. “Chopin’s Freilach” oparty na trzech mazurkach Fryderyka Chopina.

Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe, to przede wszystkim bardzo ciekawa i ambitna propozycja spędzenia wolnego czasu, skierowana do szerokiego grona odbiorców!

Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe odbędą się w dniach 17-23 listopada 2013 roku.

 „Di Galitzyaner Klezmorim”

w programie: muzyka klezmerska

 

17.11.2013, niedziela

Świdnicki Ośrodek Kultury

Świdnica, Teatr Miejski, Rynek 43

godz. 17:00

www.sok.com.pl

 

18.11.2013, poniedziałek

Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji

Polanica Zdrój, ul. Parkowa 2

godz. 19:00

www.mck.polanica.pl

 

19.11.2013, wtorek

Synagoga Rutika

Dzierżoniów, ul. Krasickiego 28

godz. 18:30

www.dok.pl

www.synagoguefund.com

20.11.2013, środa

Miejski Ośrodek Kultury i Sportu

Duszniki Zdrój, Dworek im. Fryderyka Chopina

godz. 19:30

www.mokis.duszniki.pl

 

21.11.2013, czwartek

Centrum Kultury w Kamiennej Górze

Kamienna Góra, Sala Widowiskowa, ul. Kościuszki 4

godz. 19:00

www.domkultury-kg.org.pl

22.11.2013, piątek

Pałac Wojanów

Wojanów 9, koło Jeleniej Góry

godz. 18:00

www.palac-wojanow.pl

www.dolinapalacow.pl

23.11.2013, sobota

Pałac Pakoszów

ul. Zamkowa 3, Piechowice, koło Jeleniej Góry

godz. 18:00

www.palac-pakoszow.pl

www.dolinapalacow.pl

Informacji na temat biletów prosimy szukać na stronach Współorganizatorów.

Zachęcamy do bliższego poznania części bogactwa kultury żydowskiej poprzez muzykę oraz do udziału w niezwykłym koncercie!

Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe organizowane od 2002 roku przez Fundację „PRO ARTE 2002” zagościły na stałe na kulturalnej mapie Dolnego Śląska.

www.simcha.art.pl

www.proarte.org.pl

www.facebook.com/festiwalsimcha

www.klezmorim.pl