Opowieści Chanukowe

Fundacja “PRO ARTE 2002”, Centrum Kultury w Kamiennej Górze, Ośrodek Kultury w Miliczu oraz Jaworski Ośrodek Kultury – Europejskie Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa zapraszają na niecodzienne spotkanie z kulturą żydowską.

opowieści chanukowe

10.12.2014, środa, godz. 11:00
Centrum Kultury w Kamiennej Górze
ul. Kościuszki 4

11.12.2014, czwartek, godz. 09:20
Ośrodek Kultury w Miliczu
ul. Piłsudskiego 14

12.12.2014, piątek, godz. 11:00
Jaworski Ośrodek Kultury, Europejskie Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa
Rynek 5

„Chanuka” to w języku hebrajskim „poświęcenie, pobłogosławienie po wcześniejszym zbezczeszczeniu”
– Wyjaśnia Jerzy Kichler , rzecznik dialogu chrześcijan i Żydów.

Opowieści Chanukowe będą pretekstem do zaprezentowania szerokiego spektrum kultury żydowskiej. Temat żydowskiego święta Chanuka został wybrany nie bez powodu: Chanuka czyli Święto Świateł jest obchodzone właśnie w grudniu.

Spotkanie będzie oscylowało wokół:

– Wykładu w formie opowieści prowadzonego przez Jerzego Kichlera – współtwórcę programu rekonstrukcji i odnowy życia gmin żydowskich w Polsce, inicjatora i realizatora remontu Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, byłego przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (1997 –2003).

– Koncertu kwartetu jedynego w Polsce chóru synagogalnego – Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Chór zaprezentuje śpiewy tradycyjne, w języku jidysz i hebrajskim, w repertuarze znajdą się utwory kompozytorów znanych i anonimowych. Dyrygent przybliży Uczestnikom zagadnienie muzyki żydowskiej.

To święto łączy w sobie żydowskie modlitwy, pieśni, opowieści o tradycji i wreszcie magię światła pokonującego mroki zimowych nocy. Przesłanie, które niesie Chanuka jest niezmiernie aktualne, jest nim walka o prawo do wolności religijnej. Od ponad 10 lat spotykam się z grupami polskiej młodzieży, podczas których mówię o żydowskiej tradycji. Reakcje uczniów w ciągu tych lat bardzo się zmieniły. Jest wiele pytań dotyczących stereotypów. Jak się wydaje, dla uczniów ważnym jest osobiste spotkanie z praktykującym wyznawcą judaizmu, pokazanie przy tym pozytywnych wartości tradycji żydowskiej. Po spotkaniu dzieci pozdrawiają mnie, dla nich nowym zawołaniem: „Szalom”. – opowiada Jerzy Kichler.

Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

www.domkultury-kg.org.pl

www.kultura-milicz.pl

www.jok.jawor.pl

www.proarte.org.pl