Serdecznie zapraszamy na lutowe Wieczory Tumskie, które odbędą się 23 lutego br. o godz. 18.00 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, pl. Katedralny 1.
W Kościele obecnie dużo uwagi poświęca się nowym formom ewangelizacji. W jaki sposób dotrzeć do serc ludzi? Jak głosić Chrystusa by ten głos był słyszany? Czy muzyka może być bramą prowadzącą do Stwórcy? Zapraszamy na spotkanie poświęcone roli muzyki w ewangelizacji. Wykład pt. „Znaczenie muzyki w ewangelizacji” wygłosi dominikanin o. Andrzej Bujnowski – założyciel zespołu Deus Meus, twórca i opiekun duchowy chóru Adalbertus, organizator i pomysłodawca koncertów ewangelizacyjnych „Wiatr z Wyspy”. W części muzycznej wystąpi Chór Kościoła O.O. Dominikanów we Wrocławiu ADALBERTUS pod dyrekcją Małgorzaty Samborskiej i akompaniamencie Andrzeja Waśniewskiego. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
Andrzej Bujnowski OP
Dominikanin, ur. w 1956 roku, absolwent wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1980), także bizantynistyki w Krakowskim Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1992); grafik, muzyk, dziennikarz, duszpasterz środowiska muzyków chrześcijan w Polsce, redaktor programowy i twórca kwartalnika RUaH (poświęconego muzyce współczesnych artystów chrześcijan) wychodzącego w latach 1997-2008, założyciel zespołu Deus Meus w Szczecinie, współorganizator, wraz z grupą New Life Music licznych warsztatów poświęconych muzyce liturgicznej i charyzmatycznym pieśniom chwały. Od 2000 roku we Wrocławiu, gdzie jest m.in. duszpasterzem Wspólnoty Ewangelizacyjnej Galilea, twórcą i opiekunem duchowym chóru Adalbertus. Autor pieśni, piosenek religijnych, wielu tłumaczeń i opracowań. Pomysłodawca i organizator koncertów ewangelizacyjnych znanych we Wrocławiu jako “Wiatr z Wyspy” (od 2009 r.), także trwających od 1992 roku Spotkań Muzyków Chrześcijan w Polsce znanych jako Strefa Chwały. Koordynator ewangelizacji metodą kursów Alfa na Dolnym Śląsku, współpracownik Ekumenicznej Platformy Ewangelizacyjnej “szukajacBoga.pl” – promującej głoszenie Dobrej Nowiny przez internet.
Małgorzata Samborska
Rodowita Wrocławianka, ur. w 1954 r., absolwentka Liceum Muzycznego we Wrocławiu w klasie fortepianu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu wydziału Wokalno-Aktorskiego. Już w latach studenckich występowała wraz ze swym bratem Jackiem śpiewając poezję i zdobywając laury na Przeglądach Piosenki Studenckiej w Opolu, festiwalach w Krakowie, a także na Sacrosongach, wówczas jednym z dwóch na świecie festiwalach piosenki religijnej (jeden odbywał się w USA, drugi w Polsce, każdego roku w innym mieście). Współpracowała też z Teatrem Polskim, śpiewając tam wraz z bratem. W połowie lat 90. koncertowała z zespołem Wolna Grupa Bukowina, grając na instrumentach perkusyjnych. Później przyszedł czas odnowy duchowej i zaangażowania w posługę w Kościele. Dyrygowała chórami podczas koncertów ewangelizacyjnych i na licznych spotkaniach modlitewnych, z udziałem m.in. Deus Meus i New Life Music. Współzałożycielka wraz z mężem Jackiem Ratajczykiem zespołu OWEYO, który pod koniec lat 90. i później tworzył w Polsce czołówkę zjawiska zwanego sceną chrześcijańską. Zespół nagrał kilka płyt, zagrał wiele koncertów.
Od roku 2000 jest dyrygentem chóru Adalbertus działającego przy kościele św. Wojciecha we Wrocławiu, a od 2003 dyryguje też chórem parafialnym „Jestem” przy parafii św. Anny na wrocławskim Oporowie.
Andrzej Waśniewski
Na fortepianie gra od dziecka. W latach 70. i 80 był liderem zespołów amatorskich. Od 1983 r. występuje na profesjonalnej scenie i współpracował z wieloma znanymi artystami reprezentującymi najróżniejsze gatunki muzyczne m.in. Krystyna Prońko, Irena Jarocka, Karin Stanek, Maciej Balcar, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Marcin Pospieszalski, Leszek Cichoński, Wojciech Karolak, Carlos Johnson, Romek Puchowski, Sławek Wierzcholski… Współpracował z zespołami Spirituals Singers Band, The Crackers, HooDoo Band, Swawolny Dyzio, z czeskim zespołem -123 min. Nagrał ok. 30 płyt jako gość, członek zespołów, a także jako producent lub współproducent. Czuje się dobrze w różnych stylach muzycznych takich jak jazz, blues, funk/r’n’b, etno. W 2002 r. założył acid-jazzowy zespół Cool Blue, z którym wielokrotnie koncertował m.in. w Czechach. Obecnie współtworzy grupę Funky New Orleans, współpracuje z bluesową grupą Outsider oraz prowadzi “własny” polsko-czeski zespół ELjazzER grający etno-jazz. Od lat jest obecny w nurcie muzyki chrześcijańskiej. Współpracował z grupami: Votum, Oweyo, Deus Meus, Przystanek Jezus, Wrocławska Diakonia Muzyczna. Prowadził też własny zespół Andy.W + B. & S. Wielokrotnie brał udział w akcjach ewangelizacyjnych i oprawie wielkich uroczystości. Obecnie współpracuje z chórem o. Andrzeja Bujnowskiego OP – Adalbertus.