Wieczory Tumskie
Online
26 grudnia 2020 r. godz. 18.00

WIECZORY  TUMSKIE  2020

22. SEZON  ARTYSTYCZNY

26 grudnia 2020 r.

Zapraszamy serdecznie na grudniowy Wieczór Tumski, który będzie poświęcony nadchodzącym Świętom Bożego Narodzenia. Tym razem, już po raz drugi spotkamy się nie w „rzeczywistości”, lecz za pośrednictwem transmisji internetowej z kościoła św.św. Piotra i Pawła na wrocławskim Ostrowie Tumskim, która rozpocznie się w niedzielę 26 grudnia br. o godz. 18.00.

Link do transmisji: https://www.facebook.com/events/2812727222317809/

W pierwszej części Wieczoru prof. Jan Miodek wygłosi wykład „Wokół Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku”.

W części muzycznej usłyszymy kolędy świata w wykonaniu znakomitego wrocławskiego zespołu Spirituals Singers Band.

Będzie to koncert a cappella. Taka muzyczna podróż z kolędami po całym świecie.  Każda z kolęd śpiewana jest w oryginalnym języku. Muzycznie koncert utrzymany jest w stylu jazzowym, przy zachowaniu powagi tradycji i kunsztu wokalnego z którego słynie zespół Spirituals Singers Band.

Jan Miodek urodzony w 1946 r. w Tarnowskich Górach, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 1989-2016 dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, doktor honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego, znany z telewizyjnych programów “Ojczyzna polszczyzna”, “Prof. Miodek odpowiada”, “Słownik polsko@polski” i “Polska z Miodkiem”.

Spirituals Singers Band powstał w 1978 roku we Wrocławiu z inicjatywy Włodzimierza Szomańskiego. Specjalizuje się w wykonaniach a  cappella pieśni negro spirituals, gospels, traditional jazz, evergreens, kolęd, piosenek Beatlesów, a także muzyki rozrywkowej. Efektem 40- lat działalności jest kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, liczne programy TVP i PR w Polsce i Europie, a także dyskografia, obejmująca trzynaście  płyt. Zespół wziął  udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, od  „Wratislawia Cantans” po  „Jazz Jamboree” .

W biografii SSB należy odnotować fakt współpracy przy realizacji spektakli muzycznych z teatrami w całej Polsce oraz dubbing bajek dla dzieci. 

Bogaty i oryginalny repertuar zespołu, będący owocem twórczym kierownika artystycznego –Włodzimierza Szomańskiego, umieszcza go z jednej strony w muzyce popularnej,  gospels  i  jazzie, z drugiej  na estradach filharmonicznych,  wykonaniach dzieł oratoryjno-kantatowych, jakie zostały stworzone z myślą o zespole  jak „Missa Gospel ‘s”, „Jutrznia Gospel’s „Madonny Jan Pawła II”  czy „Litanie do Polskich Świętych”. Stąd częsta współpraca z Filharmoniami oraz orkiestrami symfonicznymi w całej Polsce. 

Za dokonania artystyczne członkowie zespołu  zostali odznaczeni Krzyżami Zasługi,  uhonorowani wieloma nagrodami w kategorii jazzu, muzyki chrześcijańskiej i popularyzacji gospel w naszym kraju.

Nowe  projekty zespołu to zmierzenie się z pieśniami Cz. Niemena w koncercie „Niemen inaczej” z  największymi gwiazdami polskiej estrady oraz  koncert- spektakl „Opowieści Krasnala Szomola” który towarzyszył posadzeniu miniatury założyciela zespołu, czyli Wrocławskiego Krasnala Szomola pod Narodowym Forum Muzyki oraz wydanie  kolejnego albumu CD pt” OKU-LA- LA- RY” do wierszy J.Tuwima  i z muzyką W.Szomańskiego,