Zapraszamy serdecznie na czerwcowy Wieczór Tumski, który w szczególny sposób poświęcony będzie dwóm rocznicom: 40. rocznicy I Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski i 30. rocznicy Wydarzeń 1989 roku. Zapraszamy w niedzielę, 30 czerwca br., o godz. 18.00 do Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, pl. Katedralny 1, na Ostrowie Tumskim.
W pierwszej części wykład zatytułowany: „Kluczowa dekada. 1979-89” wygłosi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
W części muzycznej z recitalem pieśni patriotycznych, pieśni „solidarnościowych”, pieśni poświęconych św. Janowi Pawłowi II wystąpi dolnośląski bard – Włodzimierz Brzeziński.
Wstęp wolny.
Marek Mutor – Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Polonista i historyk. Działacz społeczny i samorządowy. Członek Rady Miejskiej Wrocławia IV i V kadencji, wybrany w wyborach samorządowych 2002 z listy Federacyjnego Klubu Radnych PO-PiS, a w 2006 z listy Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2006-2007 Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Szef Narodowego Centrum Kultury w latach 2006-2007 oraz w roku 2016. Od 2007 roku Dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu. Twórca kilku państwowych programów w obszarze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – m.in. Patriotyzm Jutra, Świadkowie Historii. Twórca i organizator cieszących się dużą popularnością wystaw, m.in. “Pociąg do historii” czy “Solidarny Wrocław”. Realizator budowy Centrum Historii Zajezdnia w budynku zajezdni autobusowej na ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.
Włodzimierz Brzeziński (ur. w 1958 r.) ukończył I LO oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Jeleniej Górze w klasie skrzypiec. Tam też poznał fach muzyka orkiestrowego w Państwowej Orkiestrze Symfonicznej, od jedenastego roku życia jako uczeń, a od 1976 r. jako pełnoprawny członek zespołu artystycznego, pod batutą jego założyciela Stefana Strahla. Już wtedy jego pasje muzyczne wykraczały poza ramy klasyki i wkrótce grał jazz w zespole złożonym z muzyków rozrywkowych. Na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 1978 r. jury złożone m.in. z Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Krzesimira Dębskiego przyznało mu nagrodę indywidualną. W listopadzie tego samego roku został muzykiem założonej właśnie Filharmonii Wałbrzyskiej i jest jednym z niewielu już muzyków z jej pierwszego składu osobowego. Brał udział we wszystkich projektach artystycznych Filharmonii w kraju i za granicą, będąc jednocześnie członkiem wielu zespołów kameralnych. W latach dziewięćdziesiątych założył dwudziestoosobową orkiestrę kameralną pod nazwą Johann Strauss Ensemble, która specjalizowała się w prezentowaniu muzyki promenadowej i operetkowej. Przez pewien czas był także członkiem zespołu artystycznego Opery we Wrocławiu. Przez trzynaście lat grał w wielu niemieckich kurortach jako skrzypek prowadzący. Objechał Europę Zachodnią jako muzyk teatru muzycznego w międzynarodowej obsadzie z musicalami Andrew Lloyd Webera, (ponad trzysta przedstawień). Obecnie jego pasje to muzyka klezmerska (zespół Klezmerado) oraz piosenka poetycka (zespół Bieguni I Bądź Ciszą ). Czynnie interesuje się również poezją .Z akomaniamentem gitary wykonuje piosenki z kręgu poezji śpiewanej. Wydał także drukiem kilka tomików swoich wierszy.