Serdecznie zapraszamy na świąteczne Wieczory Tumskie, które odbędą się 26 grudnia br. o godz. 18.00 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, pl. Katedralny 1.
Spotkanie będzie połączeniem teologicznej refleksji na temat świąt Bożego Narodzenia, z radosnym kolędowaniem.
Wykład pt: „Boże Narodzenie bez Pana Boga?” wygłosi ks. prałat Stanisław Pawlaczek – proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu.
Canta Nobiscum pod dyrekcją Marka Pisarskiego. W ich wykonaniu usłyszymy kolędy i pastorałki polskie i innych narodów.
Zapraszamy na wspólne świętowanie.
Składamy wszystkim życzenia pięknych, radosnych i błogosławionych
Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
Wykonawcy
Ks. Stanisław Pawlaczek ur. 1940 r. w Sokolnikach k. Lwowa, w 1946 roku przesiedlony na Ziemie Odzyskane. Matura – 1958 r. w LO w Oławie. Studia teologiczne we Wrocławiu, w latach 1958 – 1964.
Święcenia kapłańskie – 28 VI 19664 r.
1964 – 1966: wikariusz w Oławie.
1966 – 1970: studia nauk społecznych na wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
1970 – 1984: prefekt w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu oraz asystent na Papieskim Wydziale Teologicznym. W tym czasie – również przez trzy lata dyrektor Biblioteki Teologicznej, 12 lat duszpasterz i rektor kościoła św. Marcina na Ostrowie Tumskim, a także wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Salwatorianów w Bagnie. W tym okresie też nawiązała się współpraca z Klubem Inteligencji Katolickiej, z Polskim Związkiem Katolicko-Społecznym oraz z różnymi członkami ówczesnej „opozycji demokratycznej”. Od roku 1975 – działalność w Zarządzie wrocławskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół KUL ( do dziś jest prezesem Zarządu).
Od 1984 – proboszcz parafii NMP na Piasku i kustosz cudownego Obrazu M.B. Mariampolskiej (uroczysta koronacja odbyła się w 1989 roku), oraz prawie 25 lat dziekan dekanatu Wrocław – Katedra. W latach 1986 – 1992: dyrektor wrocławskiego Domu Księży Emerytów. Równolegle też na przestrzeni 18 lat – wykładowca w zielonogórskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, a po erygowaniu Diecezji Legnickiej – przez ponad 10 lat również w Seminarium w Legnicy. Od 1992 – diecezjalny Duszpasterz Prawników, od 1994 – kapelan Dolnośląskiego Regionu „ Solidarności”. Od 20 lat odprawia Msze Święte w języku łacińskim według tradycyjnego rytu. Aktualnie jest członkiem Archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej oraz Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Wrocławskiej. Od lat współpracuje z Radiem Rodzina, także z Kołem Literatów im. Zbigniewa Herberta, z Kręgiem Rodzin, a od momentu powstania także ze Zrzeszeniem Publicystów Polskich „Piast” oraz z innymi grupami i ruchami. Jako kustosz Obrazu M.B. Mariampolskiej od 16 lat bierze udział i organizuje coroczne wyjazdy polskich Mariampolan na Ukrainę i Mariampolan ukraińskich do Wrocławia. Te działania zostały uwieńczoną „Nagrodą Pojednania”, wręczoną przez papieża Jana Pawła II podczas jego pobytu we Lwowie.
Marek Pisarski ur. 27 marca 1961 r. w Dzierżoniowie. Absolwent Wrocławskiego Metropolitalnego Studium Organistowskiego w klasie organów prof. Władysława Sobuli, które ukończył z wyróżnieniem w 1992 r.
Jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej i równolegle ogniska muzycznego a później szkoły muzycznej I stopnia w Dzierżoniowie rozpoczął w 1995 r. swoją przygodę z muzyką kościelną a konkretnie objął swoją pierwszą posadę organisty w Parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Gilowie k/Dzierżoniowa.
Po przeprowadzce wraz z rodzicami do Wrocławia w 1979 r. przez jeden rok 1979 – 1980 dojeżdżał do Prusic za Trzebnicą, do parafii św. Jakuba Apostoła, gdzie oprócz pełnionej tam funkcji organisty założył swój pierwszy chór czterogłosowy.
Od czerwca 1980 r. przejął obowiązki organisty w parafii św. Jacka we Wrocławiu – Swojczycach po P. Marku Rogali. Jeszcze jesienią tego samego roku zakłada scholę parafialną, która po kilku latach przerodziła się w chór parafialny. W marcu 1987 r. objął posadę organisty w parafii św. Antoniego na Karłowicach. Już w kwietniu zakłada 50-osobowy czterogłosowy chór młodzieżowy, z którego to składu niektórzy śpiewacy do dziś śpiewają w chórze „CANTA NOBISCUM” pod jego dyrekcją. Jesienią tego samego roku zakłada również parafialną orkiestrę symfoniczną (25 osób). Od czasów Karłowickich zaczynają się koncerty chóru i orkiestry w Polsce jak również wyjazdy zagraniczne ( Niemcy dwukrotnie, Czechy, Włochy, Ukraina).
W międzyczasie kontynuuje również naukę muzyki w Studium Organistowskim gdzie oprócz gry na organach doskonali swoje umiejętności w zakresie dyrygentury i Chorału Gregoriańskiego, ale także innych przedmiotów związanych ściśle z Liturgią Kościoła Katolickiego.
W 1995 r. wraz z chórem przenosi się do nowopowstałej parafii M.B. Bolesnej gdzie pracuje jako organista i dyrygent ale także z ramienia parafii jest konsultantem przy budowie nowych 26-głosowych organów, które zostały wybudowane z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii Ks. Jana Głuszczaka i parafian jako dar na Kongres Eucharystyczny w 1997 r. do których to kilka piszczałek poświęcił będący wówczas we Wrocławiu Ojciec Św. Jan Paweł II.
W 2002 r. na krótko wraca do parafii św. Antoniego gdzie pracuje dwa lata.
W 2004 r. wraz z chórem obejmuje posadę organisty i dyrygenta chóru w kościele św. Henryka we Wrocławiu, a od 2007 r. pełni tę samą funkcję do dziś w parafii św. Michała Archanioła.
W czerwcu bieżącego roku minęło 35 lat pracy jako muzyka – organisty i dyrygenta.
Od listopada br. jest również wiceprezesem ds. chórów Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
CANTA NOBISCUM jest parafialnym, kameralnym chórem mieszanym działającym we Wrocławiu. Powstał w 1987 roku w parafii p.w. św. Antoniego na Karłowicach pod nazwą „Capella Vratislaviensis – Antonianum”. Inicjatorem powstania zespołu oraz dyrygentem do chwili obecnej jest Marek Pisarski, organista grający od szeregu lat w wielu wrocławskich kościołach. W miarę rozwoju zespół wzbogacał repertuar. CANTA NOBISCUM może poszczycić się bogatym repertuarem wykonywanym a`capella, w którym odnaleźć można utwory należące do wielu rodzajów, nurtów, kierunków i stylów muzyki sakralnej i świeckiej różnych kompozytorów. Ważne miejsce zajmują także wokalno-instrumentalne dzieła takich mistrzów jak: Mozart, Bach, Haydn, Händel.
Do osiągnięć chóru należy zaliczyć m.in. udział w festiwalach:
– we Wrocławiu (1987 r.) II miejsce,
– w Rumii (1999 r.) II miejsce,
– w Barczewie (2002 r.) II miejsce,
– w Toruniu (2006 r.) III miejsce,
– w Głogowie (2007 r.) II miejsce,
– w Bydgoszczy (2009 r.) II miejsce,
– w Rzeszowie (2010 r.) III miejsce.
Z innych wydarzeń należy przypomnieć m.in.:
- Oprawę muzyczną Mszy św. kongresowej w Hali Ludowej we Wrocławiu oraz jednej
ze Stacji Bożego Ciała. - Powitanie Ojca św. Jana Pawła II na wrocławskim lotnisku.
- Zaproszenie (czerwiec 2000 r.) do wspólnego występu z artystami Opery Wrocławskiej pod dyrekcją p. Ewy Michnik. W ramach Jubileuszowej Mszy św. wykonano wówczas m.in. Mszę Koronacyjną W.A. Mozarta.
CANTA NOBISCUM występował również poza granicami kraju:
- w lipcu 1990 r. Bieber (Niemcy),
- w maju 1994 r. Padwa (Włochy),
- w lipcu 1996 r. Bingen, Wiesbaden, Lorchhausen (Niemcy),
- w styczniu 2001 r. Nachod (Czechy) i Görlitz (Niemcy),
- w październiku 2009 r. Sarny, Moczulanka (Ukraina).
Chór zapraszany był do udziału w wielu uroczystościach kościelnych (m.in. oprawa muzyczna Mszy św. i koncert na Jasnej Górze – 17/18 XII 2005 r.), jak również państwowych i lokalnych (m.in. oprawa muzyczna uroczystości z okazji 25 oraz 30-lecia powstania NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu – VIII 2005 r., VIII 2010 r., obchody 67 rocznicy agresji nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu w Warszawie – VII 2010 r. czy uroczyste otwarcie Parku Miejskiego we Wrocławiu, gdzie chór towarzyszył Orkiestrze Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego – IX 2010 r.).
Koncertów w wykonaniu chóru można również słuchać w ramach działalności charytatywnej – min. występ na rzecz budowy organów, czy przywitanie „Światełka Betlejemskiego” w bazylice mniejszej p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu.
W 2007 roku chór obchodził jubileusz XX-lecia działalności artystycznej. Podczas uroczystości zorganizowanych z tej okazji zespół odznaczony został Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Obecnie Canta Nobiscum działa przy parafii p.w. św. Michała na ul. Prusa we Wrocławiu.