Ekumeniczne Boże Narodzenie

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w 2015 r. Wieczór Tumski, który odbędzie się 25 stycznia o godz. 18.00 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, pl. Katedralny 1.

Nowy Rok tradycyjnie chcemy rozpocząć spotkaniem ekumenicznym.

Zapraszamy na dysputę „Ekumeniczne Boże Narodzenie”, którą poprowadzi Stanisław Rybarczyk – dyrektor artystyczny i wiceprezes Zarządu Fundacji PRO ARTE 2002.
W dyspucie udział wezmą trzy małżeństwa:
Beata i Krzysztof Majewscy z Kościoła Prawosławnego
Małgorzata i Adam Rajczybowie z Kościoła Luterańskiego
Bożena i Piotr Szarowie z Kościoła Katolickiego.

W części muzycznej wystąpi Chór Męski „OKTOICH” przy cerkwi św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu i prawosławnego Ordynatariatu WP – Garnizonu Wrocławskiego. Dyrygować będzie ks. Grzegorz Cebulski.
W wykonaniu chóru usłyszymy kolędy i hymny liturgiczne.

Wstęp wolny
Oktoich 2014
Chór „ Oktoich ” przy cerkwi św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu i Prawosławnego Ordynariatu WP – Garnizonu Wrocław powstał we wrześniu 1991 roku jako zespół męski przy Parafii Prawosławnej śww. Cyryla i Metodego we Wrocławiu.
W  1999 roku dekretem śp. abp gen dyw. Mirona Chodakowskiego –  został powołany do niesienia swej posługi w strukturach Prawosławnego Ordynariatu WP.
Chór nagrał 9 płyt CD- w tym – Nominacja do nagrody Fryderyków – a także programy TV.
W ciągu 24 lat działalności, zespół dał setki koncertów w Polsce i w renomowanych salach koncertowych i filharmonicznych Europy: Moskwy, Londynu, Brukseli, Budapesztu, Tbilisi, Kiszyniowa, Bukaresztu, Pragi, Berlina, Monachium, Hanoweru i katedr Francji;
Jest 4- krotnym laureatem Międzynarodowego  Festiwalu Muzyki cerkiewnej w Hajnówce ( I i II miejsce; 1992,1994, 2006, 2011 r. ),oraz Międzynarodowego Festiwalu Kunsztu Śpiewu Diakońskiego w Moskwie- nagroda specjalna (1997).
W roku 2004 chór został uhonorowany Ogólnopolską nagrodą im. św. Brata Alberta – za całokształt działalności kulturalno-charytatywno- ekumenicznej.
Chórzyści- „Oktoichu”  są odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  a także MON-u i Stowarzyszeń Kombatanckich medalami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” „Gloria Artis” i „ Pro Memoria” „Zasłużony dla Obronności Kraju” i inne.
We wrześniu 2009 roku na zamówienie Kancelarii Prezydenta RP  zespół nagrał wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną SOW, płytę CD pt.„Bo wolność Krzyżami się mierzy” o tematyce patriotyczno-wojskowej.
W 2011 roku chór został uhonorowany nagrodą im. Księcia Konstantego Ostrogskiego za wkład w propagowanie kultury Kościoła Prawosławnego.
W roku 2012 chór nagrał z  multiinstrumentalistą- Józefem Skrzekiem, płytę CD pt.„Kazania Świętokrzyskie – spektakl słowno-muzyczny”;
W 2014 r. ukazała się płyta CD „ Panichida Grunwaldzka- Nabożeństwo żałobne za poległe rycerstwo i wojów,” który to utwór chór wykonuje w XV w polszczyźnie.
Od 2009 r. zespół występuje również z głosami żeńskimi.
Chór Oktoich był także inicjatorem polskiego prawykonania Pasji wg św. Mateusza – Metropolity Hilariona Alfiejewa w 2014 roku We Wrocławiu. Zespołem kieruje od początku ks. Grzegorz Cebulski