100. ROCZNICA URODZIN TADEUSZA RÓŻEWICZA

 

28  listopada  2021 r.

100. ROCZNICA URODZIN TADEUSZA RÓŻEWICZA

 

 

Zapraszamy serdecznie na listopadowy Wieczór Tumski poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi z okazji 100. rocznicy urodzin. Wieczór odbędzie się 28 listopada br. w Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, pl. Katedralny 1. Początek Wieczoru o godz. 18:00.

W pierwszej części Wieczoru wykład „Niepokoje Tadeusza Różewicza w galerii malarstwa”  wygłosi Tatiana Hołownia, historyk sztuki, kustoszka wystawy „RAPORT OCALONEGO” .

W części muzycznej z koncertem do tekstów Tadeusza Różewicza – „DO LUDOŻERCÓW – akustycznie” wystąpi Karolina Cicha, wokalistka i akordeonistka, wraz z Zespołem – Patrycja Betley instrumenty perkusyjne, Paweł Stankiewicz gitara klasyczna i akustyczna, Piotr Domagalski kontrabas, Karolina Matuszkiewicz instrumenty smyczkowe.  Różewicz, którego pokazuje Karolina Cicha to Różewicz ponowoczesny, apokaliptyczno – komiczny, Różewicz ironiczny i liryczny.

Wstęp wolny

Wieczór odbędzie się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

 

 

“Niepokoje Tadeusza Różewicza w galerii malarstwa”

 

Wykład Tatiany Hołowni dotyczący wybranych aspektów inspirujących Tadeusza Różewicza w jego twórczości, na przestrzeni całego jego życia, będzie oparty w znacznej mierze na plenerowej wystawie prelegentki pt. “Raport Ocalonego”, którą można zobaczyć do 28 listopada włącznie, na terenie Ostrowa Tumskiego.

W Różewiczowskim kontekście, zostanie omówiona twórczość malarska m.in.: Boscha, Rembrandta, Caravaggia, van Gogha, Jaremianki, Nowosielskiego, Bacona czy Burriego. Nie tylko obrazy dawnych, czy współczesnych poecie malarzy napędzały go twórczo, lecz także ich biografie nierzadko odciskały piętno w jego dziełach i twórczej świadomości.

Poza wpływem pędzla, zostaną poruszone niemniej ważne dla pisarza, relacje z jego bliskimi
i rodziną: matką Stefanią, ojcem Władysławem, braćmi Januszem i Stanisławem, czy w końcu nauczycielami z gimnazjum. Wszyscy oni wywarli niebagatelny wpływ na rozwój moralny
i intelektualny młodego Tadeusza. Różewicz swoją twórczością przetłumaczoną na kilkadziesiąt języków, udowodnił tezę swojego starszego brata , że dopiero nieśmiertelność jest prawdziwą poezją.

Tatiana Hołownia

Jest uznanym polskim muzykiem i historykiem sztuki. Od wielu lat działa jako autorka, kuratorka
i organizatorka niezliczonej ilości zróżnicowanych wydarzeń w sferze kultury. Propaguje dzięki nim już od ponad 20 lat dokonania artystyczne wielu polskich i europejskich twórców, zarówno tych związanych ze słowem, obrazem, jak i z muzyką. Od 1995 roku prowadzi również działalność na polu dydaktycznym jako wykładowca historii sztuki.

W 1999 roku była kuratorem wystawy fotograficznej “Śladami Mistrza Fryderyka”, zorganizowanej we Wrocławskim Ratuszu z okazji 150 – lecia śmierci Fryderyka Chopina. W latach 2005-2010 zorganizowała kilkadziesiąt spektakli popularyzujących lirykę poetów francuskich, irlandzkich
i amerykańskich z udziałem francuskiego zespołu teatralno-muzycznego ESCALE DEDALE. Występowali m.in. na Scenie “Przy Pompie” Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, w Teatrze “Rampa” w Warszawie, we wrocławskim Teatrze Piosenki czy Teatrze w Halberstadt. Zorganizowała koncert w Kościele Polskim w Paryżu dla Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Wrocławia, a także tygodniowe tournée po Polsce dla Młodzieżowej Orkiestry z Niemiec, z okazji roku Polsko-Niemieckiego. Była inicjatorką wieloletnich cyklów literackich pt. “Z podszeptu Muz” organizowanych w Klubie “Pod Kolumnami”. Przez pięć lat angażowały one wybitnego erudytę, znawcę literatury i wieloletniego wykładowcę Uniwersytetu Wrocławskiego – dr. hab. Bogusława Bednarka wraz z towarzyszącymi mu muzykami, dla propagowania literatury polskiej i europejskiej. W latach 2018/2019, podczas jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, była autorką cyklu dwunastu spotkań pt. “100ropolska scheda”, gdzie oracja dr. hab. Bogusława Bednarka, przeplatała się z inspirowanymi wywodem mówcy, powstającymi na żywo, obrazami Marii Kociumbas. W 2020 roku była kuratorem wystawy pt.: “Zaraźliwy uśmiech” autorstwa Czesława Przęzaka. W “Różewiczowskim”, 2021 roku, pod egidą klubu “Pod Kolumnami”, stworzyła plenerową wystawę “Raport Ocalonego”, popularyzującą twórczość wybitnego poety, prozaika i dramatopisarza. Wystawa doczekała się kolejnych edycji we wszystkich najważniejszych miejscach w Polsce związanych z Tadeuszem Różewiczem, tj.: w Radomsku, Gliwicach i Konstancinie.

 

„DO LUDOŻERCÓW – akustycznie” – koncert do tekstów Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz napisał kiedyś, że „rozwód poezji współczesnej z muzyką jest faktem dokonanym”. Tymczasem jego wiersze tylko z pozoru są niemuzyczne. Okazuje się, że ich rytm narzuca niekiedy zaskakująco współczesną stylistykę: punkrockową, hip-hopową, reggae. Oczywiście nie pasuje do tych wierszy dykcja krainy łagodności, mgiełkowa melodyjność, pląsy na łące. Wiersze Różewicza sugerują mocną muzykę. Jej połamanie wynika z samej struktury tekstów: niespokojnych, porozrywanych na fragmenty. W koncercie „DO LUDOŻERCÓW” jest miejsce zarówno na czyste piękno, jak i na groteskę. Różewicz, którego pokazuje Karolina Cicha to Różewicz ponowoczesny, apokaliptyczno – komiczny, Różewicz ironiczny i liryczny.

 

Karolina Cicha

Wczytując się w poezję Tadeusza Różewicza pracowała nad muzyką do jego tekstów przez kilka miesięcy, tyle samo trwało również czekanie na zgodę Różewicza na możliwość dopisania do nich muzyki. Zgoda ta zaowocowała nie tylko koncertem, ale też płytą „DO LUDOŻERCÓW”, a także jedną audiencją u mistrza. Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Z zawodu – literaturoznawca. W dziedzinie muzyki jest samoukiem. Jest laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Jej płyta „Tany” uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii Muzyka Świata.

 

„DO LUDOŻERCÓW – akustycznie”  

Karolina Cicha z Zespołem

 

Patrycja Betley – instrumenty perkusyjne

Paweł Stankiewicz – gitara klasyczna i akustyczna

Piotr Domagalski – kontrabas

Karolina Matuszkiewicz – instrumenty smyczkowe

 

Program

 

Tadeusz Różewicz (1921-2014)

„Ciało”

„Księżyc świeci”

„Walentynki”

„List do ludożerców”

„Od jutra się zmienią”

„Czarne plamy”

„Wodzę oczami”

„Kara”

„Odejście lar i penatów”