Podczas listopadowego Wieczoru Tumskiego, zorganizowanego w ramach XXV Sezonu Artystycznego, usłyszymy dysputę o. Marcina Wirkowskiego OSSPE i Huberta Kampy zatytułowaną „ЯКБИ НЄ ВІЙНА…” – „GDYBY NIE WOJNA…”.
W drugiej części Wieczoru wystąpi sopranistka ukraińskiego pochodzenia Katarzyna Czekanowska, z akompaniamentem fortepianowym Natalii Czekanowskiej. Zaprezentują dla Państwa szereg pieśni ukraińskich.
Wieczór Tumski odbędzie się 26.11.2023, o godzinie 18:30 w Kościele św. Piotra i św. Pawła na Ostrowie Tumskim.
Wstęp wolny!
Rozmowa toczyć się będzie w duchu opowieści o szczególnych, pozytywnych relacjach wynikających z doświadczenia wieloletniej pracy w Ukrainie. Opowiemy o wielu pięknych chwilach spędzonych z Ukraińcami i Polakami na Wschodzie, pozytywnych doświadczeniach, relacjach. Wzajemnym szacunku i życzliwości jakiej doświadczamy pracując jako pomoc i w charakterze wolontariatu. O wzruszających momentach, ale też i śmiesznych sytuacjach powstałych z różnicy kulturowej i językowej.
Hubert Kampa
Program:
Aleksandr Novikov (1953) – “Мати” (Matka)
Bogdana Filc (1932-2021) – “Горить моє серце” (Moje serce płonie)
Bogdana Filc – “Ви щасливі пречистії зорі” (Jesteście szczęśliwymi, czyste gwiazdy)
Ołeksandr Biłasz (1931-2003) – “Будь моєю мрією” (Bądź moim marzeniem)
Mirosław Wołyński (1955) – “В колисці рук твоїх” (W kołysce twoich rąk)
Ołeksandr Biłasz – “Заграй мені” (Zagraj dla mnie)
Mirosław Gałęski – Hymn III Tysiąclecia
Hubert Kampa to ikonograf bizantyjski, Założyciel i prezes fundacji In Blessed Art (www.inblessedart.pl), dyrektor Galerii i Pracowni Ikon we Wrocławiu (www.ikonywroclaw.pl), dyrektor i współorganizator Charytatywnego Sakralnego Warsztatu “ELEOS” w Kijowie (www.workshopeleos.eu), koordynator projektu upamiętnienia polskich żołnierzy z 1920 roku (www.niezapomniani1920.pl) w Susłach – Ukraina.
W czasie studiów teologicznych rozmiłował się ikonografii bizantyjskiej. Od 2009 roku prowadzi swoją pracownię ikonograficzną, w której powstało ponad 600 ikon. Ikony znajdują się w polskich kościołach, prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, USA, Izraelu… Wiele ikon posiadają również żołnierze broniący kraju w Polsce i Ukrainie. Tworzy także indywidualne wystawy swoich prac. Jest także zawodowym florystą.
Uczestnik międzynarodowych plenerów ikonograficznych na Wołyniu i w Nowicy, wolontariusz Fundacji Eleos-Ukraine, współzałożyciel i dyrektor Charytatywnych Międzynarodowych Warsztatów Ikonograficznych „Eleos” w Kijowie. Współtwórca wystawy „Modlitwa za Ukrainę” i „Modlitwa za migrantów” na terenie Polski i Ukrainy oraz międzynarodowych plenerów ikonograficznych “Eleos”.
Laureat Międzynarodowych Konkursów Poezji Chrześcijańskiej w Opolu. Nagrodzony medalem za „Poświęcenie i Miłość do Ukrainy” przez Patriarchę Kijowa i Całej Rusi – Ukrainy Filareta oraz Krzyżem Kapelana Polowego przez Żołnierzy 1 Batalionu 30 Brygady Zmechanizowanej Nowogród Wołyński. Laureat nagrody “Magnolia Powiatu Opolskiego”.
Od 2013 roku szczególnie wspiera wschodnią Ukrainę przez wolontariat dla wojska i osób poszkodowanych działaniami militarnymi. Od 2017 roku szczególnie wspiera rozwój Centrum “Arka” zajmującej się dziećmi poszkodowanymi przez działania wojenne w regionie donieckim, Pionierskie k. Mariupola. Członek Organizacji na Rzecz Pokoju “Twórcy Pokoju” oraz Chrześcijańskiej Służby Ratunku w Kijowie.
Od 2016 roku wspiera budowę świątyni we wsi Susły w Ukrainie (k. Zwiagla) poprzez jej malowanie i ujednolicenie wystroju. Współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem im. Juliana Lublińskiego i Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwiaglu.
Od wybuchu wojny czynnie wspiera Ukrainę poprzez zbieranie środków na pomoc oraz wystawy prac wykonanych na skrzyniach po amunicji przywożonych z frontu w Ukrainie zebranych w czasie osobistego dostarczania pomocy.
o. Marcin Sylwan Wirkowski, Paulin, od 27 lat, od 20 kapłan, to człowiek o sercu misjonarza. Zawsze chciał gdzieś jechać by głosić Chrystusa. Miłość do Matki Maryi, wyssał z mlekiem swojej rodzonej matki i jak mówi, to Jej zawdzięcza swoje życie. W dzieciństwie mając 5 lat obiecał Maryi, że będzie Jej kapłanem. Wiele lat spędził w byłym Związku Sowieckim; był 8 lat na Ukrainie, gdzie posługiwał między innymi żołnierzom na Donbasie, tam w 2007 roku, po raz pierwszy organizował Pielgrzymkę z Doniecka do Mariupola, gdzie była Kaplica, a potem Klasztor OO. Paulinów i Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej. Był też 6 lat na Łotwie, gdzie ewangelizował w więzieniach, przez lata opiekował się liczną społecznością Romską, organizował tam również 18 dniową Pielgrzymkę do Matki Bożej, w narodowym Sanktuarium w Aglonie, i jak mówi; zawsze pielgrzymował do Maryi i z Maryją. Odbył kilka wypraw misyjnych, między innymi przez Syberię na Sachalin, do Kamerunu, Meksyku, ostatnio pieszo pielgrzymkę w Papui Nowej Gwinei. Od ponad 6 lat wiernie posługuje we Wrocławiu w Parafii św. Mikołaja.
Katarzyna Czekanowska – sopran. Śpiewaczka operowa z miasta Buczacz na Ukrainie. Laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów wokalnych, m.in. Grand Prix im. S Kruszelnickiej. Zdobywczyni pierwszej nagrody na międzynarodowym konkursie w Cambridge 2023. Ukończyła muzykologię i dyrygenturę chóralną na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Wołodymyra Hnatiuka w Tarnopolu. W latach 2005-2013 pracowała jako solistka w domu kultury “Kolejowiec” w Tarnopolu, jednocześnie (2011-2013) jako solistka Galickiej Orkiestry Kameralnej. Od 2013 r. mieszka we Wrocławiu, gdzie założyła zespół muzyki ludowej “Śpiewogra” oraz współorganizowała chór “Psalterion” przy kościele grekokatolickim. Współorganizuje koncerty i festiwale pieśni ukraińskich, muzyki sakralnej, koncerty muzyki operowej i operetkowej. Jest zapraszana jako śpiewaczka na wiele koncertów i festiwali.
Natalia Czekanowska – fortepian. Absolwentka Odeskiej Narodowej Akademii Muzycznej, pianistka, wykładowczyni. Jest koncertmistrzynią klasy wokalnej, skrzypiec i cymbałów. Współpracowała z zespołami muzycznymi Awantura (2013-2018), Muzyczny Dżem (2014-2017). Koncertowała w ramach cyklu Gramy na Ulicach, pt. „Wspomnień czar” (Szprotawa 2020), brała udział w cyklu koncertów na Festiwalu Słowiańskie Barwy Miłości im. L. Nowikowej (Legnica, Prochowice, Warmątowice Sienkiewiczowskie 2020), występowała podczas Szprotawskich Divertimenti (2020-2023) i grała podczas „Muzyki Wrocławskiej”.