Kwietniowy Wieczór Tumski

Zapraszamy serdecznie na kwietniowy Wieczór Tumski będący częścią 25. Sezonu Artystycznego Wieczorów, zorganizowany z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. W niedzielę 30.04. br., o godzinie 18:00 w Kościele św. Krzyża wysłuchamy wykładu dr. Grzegorza Mazura pt. „Tragiczny Ojciec niepodległości”.

W drugiej części Wieczoru wystąpi fenomenalny poznański organista prof. Sławomir Kamiński. Wykona dla Państwa kompozycje m. in. F. Nowowiejskiego, M. Surzyńskiego oraz St. Moniuszki.

Wstęp wolny

 

Program koncertu:

 1.  Mieczysław Surzyński (1866-1924)
  • Improwizacje na temat pieśni kościelnej „Kto się w opiekę” op. 34
 2. Stanisław Moniuszko (1819-92)
  • Preludium
 3. Feliks Nowowiejski (1877-1946):
  • Marsz uroczysty Pochód do Katedry op. 8 nr 3
  • Offertoire op.7 nr 2
  • Rosa mystica, op. 31 nr 10
  • IV Koncert organowy, op. 56 nr 4, cz. III
  • Rezurekcja w kościele ks. Salezjanów w Krakowie
 1. Marian Sawa (1937-2005)
  • I Sonata na organy, cz. I

 

Wojciech Korfanty: syn śląskiej ziemi, prawdziwy “self-made man”, który wszystko, co osiągnął, zdobył dzięki ciężkiej pracy i uporowi. Niekwestionowany śląski autorytet, pierwszy Polak, który wbrew ogromnej konkurencji (w tym ze strony rodaków) dostał się do parlamentu II Rzeszy z polskiej listy narodowej, a nie z list partii niemieckich. Uczestnik trzech zwycięskich powstań: wielkopolskiego oraz II i III śląskiego, którego był dyktatorem. Tak, zwycięskich! Te śląskie, zwłaszcza Trzecie było, wbrew potocznej opinii, jak najbardziej zwycięskie – dało Polsce najbardziej uprzemysłowioną dzielnicę, a Korfantemu miano jednego z “ojców Niepodległości”. W niepodległym kraju współtworzył struktury ruchu chrześcijańskiej demokracji, był wieloletnim posłem na sejm i wydawcą poczytnych czasopism. Niestety, po 1926 r. jako działacz opozycji, prześladowany, wygnany z kraju i w końcu zniszczony – dosłownie, bo doprowadzony pobytem w więzieniu do śmierci w przededniu wybuchu II wojny światowej… za sprawą sympatyków innego, niekwestionowanego “ojca Niepodległości”.

dr Grzegorz Mazur

 

Grzegorz Mazur, urodzony w Nysie w 1971 r. Absolwent nyskiego „Carolinum” (matura w 1990 r.). Studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktor nauk historycznych (2000 r.), tematem pracy doktorskiej było wychowanie obywatelskie w Związku Strzeleckim w Polsce w okresie międzywojennym (Żołnierz-obywatel. Związek Strzelecki wobec idei „narodu pod bronią” w latach 1919-1939). W latach 2001-2017 pracował jako wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie w Instytucie Historii oraz Instytucie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 2000 r. pracuje jako nauczyciel historii w LO Nr III we Wrocławiu. Wychowanek ks. Stanisława Orzechowskiego “Orzecha” i absolwent Duszpasterstwa Akademickiego “Wawrzyny”. Od 2013 r. prowadzi tam comiesięczne spotkania poświęcone historii Polski “Kto Ty Jesteś?”. Żonaty, troje dzieci, mieszka pod Wrocławiem.

 

 

Sławomir Kamiński – absolwent  Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, w klasie prof. R.Sroczyńskiego( dyplom z wyróżnieniem 1987). Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Austria, Belgia, Czechy, Francja,  Holandia, Litwa, Niemcy, Słowacja, Chorwacja, Szwajcaria, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspy Alandzkie). Występował m.in.w salach koncertowych Filharmonii Poznańskiej, Bydgoskiej, Filharmonii w Charkowie, Smetana Saal w Pradze, Schauspielhaus w Berlinie, w katedrze w Lincoln, bazylikach – S.Vitale w Rawennie, St.Mattias w Budapeszcie i  St. Pietro in Montorio w Rzymie. Współpracował z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Poznańskim Chórem Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego oraz  chórem “Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Stefana Stuligrosza. W dorobku artysty znajdują się liczne nagrania CD w charakterze solisty i kameralisty. Album „F.Nowowiejski – Oratorium Quo Vadis” na chór, orkiestrę symfoniczną, solistów i organy z udziałem orkiestry Filharmonii Poznańskiej, pod dyrekcją Łukasza Borowicza otrzymał prestiżową nagrodę ICMA 2018 oraz był nominowany do nagrody FRYDERYKI 2018. Sławomir Kamiński zajmuje się również działalnością pedagogiczną – jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej im I.J.Paderewskiego w Poznaniu – uczelni, w której od 2020 pełni funkcję prorektora ds. artystycznych, naukowych i kontaktów międzynarodowych.