Grudniowy Wieczór Tumski

Zapraszamy serdecznie na grudniowy, Bożonarodzeniowo – Kolędowy Wieczór Tumski. Wieczór odbędzie się 26 grudnia br. we Wrocławskiej Katedrze św. Jana Chrzciciela. Początek Wieczoru o godz. 19:30.

W pierwszej części Wieczoru, wykład „Boże Narodzenie w muzyce barokowej”  wygłosi ks. Bartłomiej Kot, z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W części muzycznej z koncertem “KOLĘDY ŚWIATA”, wystąpi polska grupa wokalna – Spirituals Singers Band w składzie: Alicja Wiłkowska – sopran; Marta Raczak-Idczak – mezzosopran, kierownik muzyczny; Aleksandra Sozańska-Kut – alt; Krzysztof Pachołek – baryton; Artur Stężała – bas.

Będzie to podróż muzyczna przez wiele krajów Europy i świata. Rozpocznie się w Polsce, skończy w Argentynie, a wszystko to w specyficznych dla SSB aranżacjach Włodka Szoamańskiego i oryginalnych językach.

Wstęp wolny

Wieczór odbędzie się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

„Boże Narodzenie w muzyce barokowej”

Tajemnica Bożego narodzenia od początku związana jest z muzyką. Właśnie tej nocy ludzie nauczyli się od Aniołów śpiewać – “Chwała na wysokości Bogu!”. Być może dlatego, poza pięknym światem wzruszających domowych i liturgicznych kolęd, istniał zawsze także świat wielkich oratoriów, czyli wokalno-instrumentalnych dzieł zainspirowanych wyobrażeniem śpiewu anielskich chórów. Dzisiejszy wykład spełni swoje zadanie, jeśli zachcą Państwo po powrocie do domów znaleźć chwilę na to, żeby odwiedzić ten świąteczny, muzyczny świat, wsłuchując się w jedną z kompozycji opisujących tajemnicę Betlejemskiej nocy. Może z otwartą Biblią lub partyturą, a może tak po prostu – ciesząc się wolnym, świątecznym czasem wypełnionym piękną i wartościową muzyką Jana Sebastiana Bacha czy Jerzego Fryderyka Hendla.   

/ks. Bartłomiej Kot/

Ks. Bartłomiej Kot

Urodzony w 1981 absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od 2014 roku jest duszpasterzem akademickim w C.O.D.A Maciejówka. Jego muzyczną aktywność obejmuje głównie działalność kompozytorska: od dzieł oratoryjnych, przez muzykę medytacyjną po piosenkę satyryczną. Od 5 lat jest wykładowcą muzyki kościelnej na PWT we Wrocławiu. W ramach działalności duszpasterskiej Maciejówki, proponuje studentom m.in. cykle wykładów, które łączą czytanie Biblii ze słuchanie dzieł wielkich kompozytorów.

“KOLĘDY ŚWIATA”

To podróż muzyczna, przez wiele krajów Europy i Świata. Rozpoczynamy od Polski, a kończymy w Argentynie. Wszystko w specyficznych dla SSB aranżacjach Włodka Szomańskiego i oryginalnych językach

Spirituals Singers Band

Zespół powstał w 1978 roku we Wrocławiu z inicjatywy Włodzimierza Szomańskiego. Specjalizuje się w wykonaniach a cappella pieśni negro spirituals, gospels, traditional jazz, evergreens, kolęd, piosenek Beatlesów, a także muzyki rozrywkowej. Efektem 43 lat działalności jest kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, liczne programy TVP i PR w Polsce i Europie, a także dyskografia, obejmująca trzynaście  płyt. Zespół wziął udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, od  „Wratislawia Cantans” po „Jazz Jamboree”.

W biografii SSB należy odnotować fakt współpracy przy realizacji spektakli muzycznych z teatrami w całej Polsce oraz dubbing bajek dla dzieci.

Bogaty i oryginalny repertuar zespołu, będący owocem twórczym kierownika artystycznego –Włodzimierza Szomańskiego, umieszcza go z jednej strony w muzyce popularnej, gospels i jazzie, z drugiej w wykonaniach dzieł oratoryjno-kantatowych, jakie zostały stworzone z myślą o zespole jak: „Missa Gospel‘s” op.2, „Jutrznia Gospel’s „Madonny Jana Pawła II”  czy „Santo Subito – Litania do Polskich Świętych”.

Za dokonania artystyczne członkowie zespołu zostali odznaczeni Krzyżami Zasługi, uhonorowani wieloma nagrodami w kategorii jazzu, muzyki chrześcijańskiej i popularyzacji gospel w naszym kraju.

Nowe projekty zespołu to zmierzenie się z pieśniami Czesława Niemena w koncercie „Niemen inaczej”, pieśniami Stanisława Moniuszki na jazzowo oraz  koncert-spektakl „Opowieści Krasnala Szomola”, który towarzyszył posadzeniu miniatury założyciela zespołu, czyli Wrocławskiego Krasnala Szomola pod Narodowym Forum Muzyki oraz wydanie  kolejnego albumu CD pt. ”OKU-LA-LA-RY” do wierszy J.Tuwima i z muzyką W.Szomańskiego.

“KOLĘDY ŚWIATA”

Spirituals Singers Band

Alicja Wiłkowska – sopran

Marta Raczak-Idczak – mezzosopran, kierownik muzyczny

Aleksandra Sozańska-Kut – alt

Krzysztof Pachołek – baryton

Artur Stężała – bas

Program:

1. Bóg się rodzi

2. Anioł pasterzom mówił

3. A cóż z tą dzieciną

4. Hola, hola

5. Ach ubogi żłobie

6. Mizerna cicha

7. A spis Bartek

8. Lulajże Jezuniu

9. W żłobie leży

10. Nynie Adamie

11. Stille nacht

12. Deck the halls

13. Ding Dong

14. Go tell it on the mountain

15. Adeste fideles

16. Petit Papa Noel

17. Los Reyes Magos