Grudniowy Wieczór Tumski
26 grudnia, godz. 18:00

Zapraszamy serdecznie na grudniowy Wieczór Tumski zorganizowany z okazji Bożego Narodzenia. W poniedziałek 26.12 br., w drugi dzień świąt, o godzinie 18:00 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego usłyszymy wykład Marka Dyżewskiego pt.: „Dobra nowina z Betlejem w muzycznej i poetyckiej szacie”.

W drugiej części Wieczoru wystąpi niezwykły duet gitarowo-wokalny: Tomasz Radziszewski wraz z sopranistką Olgą Ksenicz. Wykonają dla Państwa zarówno polskie kolędy, jak i utwory Bożonarodzeniowe G.F. Händla, J.S. Bacha czy S. Moniuszki. 

Wstęp wolny

 

 

 

Program koncertu:

 

  1.  G. F. Haendel – aria z oratorium Mesjasz „He shall feed His flock”
  2. J. S. Bach – dwie arie z Weinachtsoratorium:
    • „Flößt, mein Heiland”
    • „Schlafe, mein Liebsten”
  3. S. Moniuszko – „My dziś stajem przed wami”
  4. Mizerna Cicha – opracowanie własne
  5. Tomasz Radziszewski – Fantazja nt. kolęd polskich
  6. Cicha noc – opracowanie własne.

 

Marek Dyżewski jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której kształcił się pod kierunkiem prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Studiował również historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu i Wiedniu oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbył też staż naukowo-badawczy na uniwersytecie w Brukseli.

W radiu i telewizji komentował odbywające się w Polsce międzynarodowe imprezy muzyczne: Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislavia Cantans, Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga, Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego i Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Prowadził wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych a także w: Berlinie, Bonn, Hamburgu, Norymberdze, Brukseli, Paryżu, Nicei, Sankt Petersburgu, Wiedniu i Waszyngtonie.

W latach 1990-1994 był rektorem wrocławskiej akademii muzycznej, a uczelnia ta zawdzięcza mu m.in.: wybudowanie nowej okazałej siedziby, wzmocnienie kadry profesorskiej, powołanie do życia nowych specjalności, wzbogacenie instrumentarium oraz rozwinięcie kontaktów międzynarodowych.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymał nagrodę im. Św. Brata Alberta.

 

Olga Ksenicz – absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie prof. Piotra Łykowskiego (dyplom z wyróżnieniem), obecnie pracownik naukowy (adiunkt) macierzystego wydziału – pracę na nim rozpoczęła bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu. Od czasu realizacji przewodu doktorskiego prowadzi samodzielną klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalnym wrocławskiej Akademii Muzycznej; w czerwcu 2014 roku sfinalizowała na rodzimej uczelni procedurę habilitacyjną. Na wrocławskiej uczelni Olga Ksenicz prowadzi również wykłady w ramach przedmiotu „Zarys stylistyki muzyki dawnej” (wcześniej pod nazwą: „Seminarium wykonawstwa muzyki dawnej”) oraz „Retoryka i zdobnictwo”.

W ramach swojej działalności artystycznej Olga Ksenicz konsekwentnie łączy własną aktywność koncertową z intensywną pracą pedagogiczną. Śpiewaczka współpracowała jako solistka m. in. z Warszawską Operą Kameralną oraz Operą na Zamku w Szczecinie, występowała także na estradach Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, koncertowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz zespołami Filharmonii Częstochowskiej i Filharmonii Koszalińskiej pod kierunkiem takich dyrygentów, jak Marek Pijarowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jacek Kraszewski, Ruben Silva oraz Jerzy Swoboda.

W trakcie studiów muzycznych oraz po ich zakończeniu wokalistka uczestniczyła w licznych kursach interpretacyjnych i mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów oraz pedagogów polskich i zagranicznych, m. in. prof. Izabelli Kłosińskiej, Ewy Iżykowskiej (dyplom mistrzowski), Ingrid Kremling-Domanski (trzy dyplom mistrzowskie), prof. hc Teresy Żylis-Gara, Piotra Kusiewicza oraz Paula Esswooda. Przebywała także na stypendium w Hochschule für Musik w Kolonii (pracując pod kierunkiem śpiewaczki o europejskiej renomie i znakomitego pedagoga – prof. Barbary Schlick), była także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na swoim koncie Olga Ksenicz posiada również sukcesy konkursowe, doceniające zwłaszcza jej kompetencje w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej. Repertuar wokalistki obejmuje szerokie spektrum utworów od renesansu po współczesność, za szczególnym jednak naciskiem na muzykę oratoryjno-kantatową baroku i klasycyzmu, zwłaszcza włosko- i niemieckojęzycznego kręgu kulturowego.

 

Tomasz Radziszewski urodzony w Nowej Soli, rozpoczął edukację muzyczną w wieku siedmiu lat tamże. Po ukończeniu PSM I stopnia w klasie gitary Elżbiety Cichockiej, kontynuował naukę w PSM II stopnia w Zielonej Górze pod kierunkiem Jarosława Lewandowskiego. Ukończył studia I stopnia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego, a następnie studia II stopnia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Bałauszko i Mateusza Kowalskiego.

Artysta od najmłodszych lat brał udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając liczne laury, a w sumie stając na podium ponad 30 konkursów w kategoriach solowych i kameralnych. Najważniejszym osiągnięciem konkursowym dotychczas okazała się I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tallinie (Estonia), której częścią była przynależność prestiżowej grupy artystów EuroStrings Artists. W związku z nagrodą Tomasz był zapraszany na największe europejskie festiwale jako solista, kameralista i pedagog. Występował w wielu krajach Europy: w Holandii, Finlandii, Estonii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Hiszpanii, Niemczech, Anglii, Austrii, Francji i we Włoszech.

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Wrocław, Tomasz Radziszewski nagrał swoją pierwszą płytę, która została wydana w maju 2020 roku przez QBK Records. Tytuł albumu to „Guitar Portrait” i jest on rzeczywiście – portretem gitary, pokazującym jej oblicza w muzyce od renesansu, aż po wiek XX, utwory zarówno solowe, jak i z towarzyszeniem fortepianu, czy zespołu barokowego. Wreszcie od tych nieznanych, jak dawne tańce Praetoriusa, do pereł światowych muzyki gitarowej, jak Concierto de Aranjuez – jedno z największych arcydzieł w literaturze muzycznej.

Gitarzysta występował także jako solista z orkiestrami: ADDA Sinfonica (Hiszpania),  Sound Factory Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Cottbus (Niemcy), Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, a także Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Tomasz zgłębia także wykonawstwo na instrumentach z minionych epok (na gitarze romantycznej i gitarze z czasów F. Tarregi, zbliżonej do modelu A. Torresa). Nagrał dwie płyty na tych instrumentach ze śpiewaczką operową – Olgą Ksenicz, wykonując muzykę Mauro Giulianiego, Domenico Cimarosy oraz Stanisława Moniuszki. Tytuły albumów to kolejno „Mauro Giuliani il maestro” oraz „Znasz-li ten kraj i inne piesni na głos i gitarę”. Płyty zostały nagrane i wydane przez Classical Sound Studio.

Najnowsza płyta gitarzysty, nagrana we współpracy z jednym z najwybitniejszych gitarzystów swojego pokolenia – Mateuszem Kowalskim, to owoc dotychczasowej działalności w duo gitarowym. Tytuł albumu to „Delicious”, a nagrane są na nim transkrypcje utworów orkiestrowych, fortepianowych, światowe premiery, a także perełki klasyki gitarowej. Płyta została nagrana i wydana przez Classical Sound Studio.