Miłość po żydowsku w Synagodze Pod Białym Bocianem – koncert hawdalowyMiłość po żydowsku w Synagodze Pod Białym Bocianem – koncert hawdalowy

Miłość po żydowsku w Synagodze Pod Białym Bocianem

Krakowska gwiazda muzyki żydowskiej, dysponująca pięknym sopranem Irena Urbańska, zaśpiewa w jidysz najpiękniejsze żydowskie pieśni miłosne, podczas sierpniowego Koncertu Hawdalowego w Synagodze.

Jewish Love Songs
Jewish Love Songs

Koncert Ireny Urbańskiej i Klezmerów w sobotę 28 sierpnia 2010 roku rozpocznie się, zgodnie z tradycja żydowską, w godzinę po zachodzie słońca, czyli o 20:55. Jest to czas hawdali – kończącej szabat i rozpoczynającej nowy tydzień. Występ artystów poprzedzi próba na żywo oraz wspólna modlitwa na zakończenie szabatu.

Irena Urbańska to niezwykłe zjawisko wśród artystów wykonujących muzykę żydowską. Od wielu lat zaprasza słuchaczy w Polsce i na świecie ( koncertowała m.in. w Izraelu, USA, Francji, Anglii) do muzycznego celebrowania istotnych wydarzeń w żydowskim kalendarzu i żydowskiej kulturze, np. Purim, Chanuki, Szabatu, czy wesela żydowskiego. Uchodzi za niezwykle przenikliwą interpretatorkę pieśni jidysz, które porywają słuchaczy. Sprawiła, że przejmująca poezja Mordechaja Gebirtiga, zamordowanego w gettcie krakowskim, przetrwała próbę czasu. Nadała jej nowy, niezwykły muzyczny wymiar. W repertuarze zespołu Irena Urbańska & Klezmerzy są również melodie zaczerpnięte z ladino i instrumentalnej tradycji klezmerskiej.

Śpiewaczka założyła zespół w 1992 roku, zapraszając do współpracy świetnie wykształconych muzyków. Tym razem towarzyszyć jej będą Lesław Lic, legendarna postać krakowskiego świata muzycznego i znani z popularnego zespołu Klezzmates Marcin Wiercioch i Jarosław Wilkosz.

Irena Urbańska
Irena Urbańska

IRENA URBAŃSKA & KLEZMERZY

Irena Urbańska – śpiew

Lesław Lic – klarnet

Marcin Wiercioch – akordeon

Jarosław Wilkosz – kontrabas

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej
Synagoga  Pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 7
Sobota, 28 sierpnia 2010
Godzina 20:55

Bilety:
20 zł – przedsprzedaż, OKiS – Wrocław, Rynek 24
25 zł – na godzinę przed koncertem

Organizatorzy:
Fundacja PRO ARTE
Art. & Bussines Direction
OKiS Wrocław
Gmina Zydowska we Wrocławiu