Krakowskie trio The SaintsKrakowskie trio The Saints

Święto Szałasów w Synagodze Pod Białym Bocianem

Krakowskie trio The Saints, przy dźwiękach akordeonu, skrzypiec i kontrabasu, wprowadzi słuchaczy w nastrój radosnego żydowskiego święta Sukkot.

Koncert The Saints w sobotę 25 września 2010 roku rozpocznie się w momencie podwójnie magicznym dla judaizmu. Po pierwsze, zgodnie z tradycja żydowską, w godzinę po zachodzie słońca, czyli o 19:48, kiedy zaczyna się hawdala – czas kończący szabat i rozpoczynający nowy tydzień. Po drugie, w okresie święta Sukkot – kuczek, szałasów, namiotów – jak również się je nazywa. Przed wojną było to jedno z bardziej charakterystycznych świąt w żydowskim kalendarzu. O tej porze roku żydzi, we wszystkich miastach i miasteczkach polskich, budowali tysiące szałasów – sukkah – na pamiątkę wyjścia z Egiptu i wędrówki po pustyni. Klasyczne klezmerskie melodie grane przez The Saints wprowadzą w niezwykłą atmosferę tego czasu. Występ artystów poprzedzi próba na żywo oraz wspólna modlitwa na zakończenie szabatu.

Klezmerskie trio tworzą absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej. Grzegorz Lenart, Antoni Kulka-Sobkowicz oraz Karol Pacholec sięgnęli po najbardziej charakterystyczne dla ludowej muzyki żydowskiej brzmienie akordeonu, skrzypiec i kontrabasu. Zespół, mimo, iż mocno związany z krakowskim Kazimierzem, ma na swoim koncie liczne koncerty w Polsce i za granicą. W swoim dorobku grupa ma m.in. płytę „The Best of Klezmer Music”.

Podczas sobotniego koncertu usłyszymy własne kompozycje zespołu zainspirowane tradycyjną muzyką klezmerską oraz aranżacje oryginalnych melodii żydowskich z całej Europy.

KONCERTY HAWDALOWE

THE SAINTS

(KRAKÓW)

MUZYKA KLEZMERSKA

GRZEGORZ LENART – AKORDEON
ANTONI KULKA-SOBKOWICZ – SKRZYPCE
KAROL PACHOLEC – KONTRABAS

SOBOTA 25 WRZEŚNIA 2010 R.
GODZ. 19.48
CENTRUM KULTURY I EDUKACJI ŻYDOWSKIEJ
SYNAGOGA POD BIAŁYM BOCIANEM
UL. WŁODKOWICA 7

BILETY:
OSRODEK KULTURY I SZTUKI WE WROCŁAWIU – RYNEK-RATUSZ 24
20 ZŁ PRZEDSPRZEDAŻ,
25 ZŁ NA GODZINĘ PRZED KONCERTEM

www.proarte.org.pl
www.simcha.art.pl