Koncert Hawdalowy – TrombenikKoncert Hawdalowy – Trombenik

Po szabacie do tańca w Synagodze zapraszają klezmerzy z Pragi

Podczas listopadowego Koncertu Hawdalowego w Synagodze wystąpi Trombenik.

Trombenik Klezmer Band jest najbardziej znanym kwintetem wykonującym muzykę klezmerską w Czechach. Zespół słynie z otwartości na różne gatunki muzyczne. Wyśmienicie łączy tradycyjne brzmienie klezmerskie z elementami cygańskiej żywiołowości, bałkańskiego ducha i latyno-amerykańskiego temperamentu. Muzycy przyznają, że wzorem dla nich są Żydowscy emigranci z Ameryki z początku XX wieku, którzy tworząc swoje melodie inspirowali się tradycją Europy Wschodniej, jazzem i muzyką kubańską.

Swoją nazwę zespół zaczerpnął od Leo Rostena – żydowskiego pisarza polskiego pochodzenia, który przypomniał, że w języku jidysz mianem „trombenik” określano nieroba, gałgana i oszusta. W związku z tym, że żaden z muzyków nie jest prawdziwym Żydem, uznali iż nazwa jest idealna dla nich.

Szalone brzmienie Trombenik powstaje przy połączeniu: klarnetu, altówki, kontrabasu, banjo, perkusji oraz wokalu w języku jidysz, czeskim i angielskim z emigranckim akcentem.

Wyśmienite poczucie humory muzyków gwarantuje wspaniale spędzony wieczór.

Trombenik koncertują nie tylko w Czechach, ale i na całym świecie. W ich dyskografii można znaleźć dwie płyty: Mr. Bocher i Ay Di Fayer.

Koncert rozpocznie się w sobotę 27 listopada 2010 o 18:04, tuż po szabacie, w momencie hawdali.

Trombenik

Karel Bělohradský [kontrabas]

Radek Rýda [banjo]

Vojta Pošmourný [skrzypce]

Josef von Dráček [wokal, klarnet]

Adam Krejčík [perkusja]

27.11.2010

godz. 18:04

Synagoga Pod Białym Bocianem

Ul. Włodkowica 7

Bilety:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Rynek-Ratusz 24

20 zł przedsprzedaż, 25 zł na godzinę przed koncertem