QKprojecTQKprojecT

Muzyka klezmerska w nowoczesnych aranżacjach prosto znad Wisły

Zniewalający głos, język jidysz oraz mieszankę tradycyjnego i nowoczesnego klezmerskiego muzykowania, będzie można posłuchać w ostatnią sobotę miesiąca podczas Koncertów Hawdalowych.

„QKprojecT” to muzyczna konfrontacja tradycyjnego spojrzenia na muzykę galicyjskiej diaspory i nowoczesnego brzmienia. Repertuar zespołu powstał na granicy różnych stylów muzycznych: world music, ethno, elektroniki i muzyki autorskiej. Wszystko to sprawia, że muzyka tego nowo powstałego projektu, to swoistego rodzaju muzyczna podróż, polegająca na powrocie do tego co znane, przy ciągłym odkrywaniu czegoś nowego. Motto dla swojego artystycznego działania muzycy zaczerpnęli od ostatniego, prawdziwego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego, brzmi ono tak: „Klezmer to muzyk, który ma TO COŚ. Klezmer gra od serca, nie ważne na czym i jaką melodię. Robi to w taki sposób, że on, muzyka i słuchacze stają się jednym.”

W skład nowego projektu wchodzą muzycy z zespołu Quartet Klezmer Trio (jednego z najlepszych polskich zespołów klezmerskich) oraz świetni muzycy jazzowi i eksperymentalni od lat funkcjonujący na polskiej scenie muzycznej. Silną stroną projektu jest niezwykły głos, śpiewającej w jidysz – Magdy Brudzińskiej. Zapomniany język i brzmienie jej głosu sprawiają, że muzyka QKprojecT jest prawdziwa i przejmująca.

QKprojecT tworzą: Magda Brudzińska (śpiew i altówka), Oskar Gut (akordeon), Michał Braszak (kontrabas i gitara basowa), Bartek Szczepański (perkusja , instrumenty perkusyjne i elektronika).

Koncerty Hawdalowe odbywają się od 1996 roku raz w miesiącu, tuż po sobotnim zachodzie słońca, czyli w momencie Hawdali – jest to czas kończący żydowski szabat, a rozpoczynający nowy tydzień. Towarzyszy im tradycyjnie wspólna modlitwa, prowadzona przez rabina.

Na to niepowtarzalne wydarzenie zapraszamy w sobotę 29 października o godzinie 18:38 do wrocławskiej Synagogi pod Białym Bocianem.

Bilety do kupienia w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej, Rynek-Ratusz 24 w cenie 15 zł/25 zł – przedsprzedaż, 20 zł/30zł – w dni koncertu.