Hana FrejkováHana Frejková

KONCERTY HAWDALOWE W SYNAGODZE

INAUGURACJA

Żydowskie pieśni o ludzkich wzlotach i upadkach, ironicznie, z dowcipem, ale i nostalgią, zaśpiewa podczas marcowego Koncertu Hawdalowego czeska artystka Hana Frejková.

Urodzona w Londynie Hana Frejková jest legendą czeskiego świata artystycznego. Nie ma u naszych południowych sąsiadów drugiej takiej pieśniarki, która z tak wielkim oddaniem poświęca się pielęgnowaniu najpiękniejszych pieśni żydowskich Europy Środkowo – Wschodniej. Na swoim koncie ma liczne koncerty w całej Europie oraz nagrania płytowe. Oprócz śpiewu jej druga pasją jest praca aktorska. Od lat można ja oglądać na scenach najważniejszych teatrów w Czechach, w bardzo wszechstronnym repertuarze. Często zapraszana jest do udziału w dużych produkcjach filmowych. Ostatnio wystąpiła w superprodukcji „Opowieści z Narnii”, ekranizacji powieści C.S. Lewisa.

W trasie koncertowej Hanie Frejkovej towarzyszą przyjaciele: Milan Potoček , który na klarnecie i instrumentach klawiszowych gra w wielu kultowych czeskich kapelach, m.in. Šavle Meče, Chicken Soup, Blues Wave; Slávek Brabec na co dzień grający na akordeonie w zespołach Pilgrim Pimple, Psychohlína i Zeffiro oraz córka (studentka biologii molekularnej!) Marianna Borecká. Co powstało z tego połączenia, trzeba się przekonać na własne oczy i uszy.

Frejkowa przedstawia własne interpretacja kultowych żydowskich piosenek i przyśpiewek z typowym czeskim polotem i swobodą. Jak sama przyznaje bliskie jej sercu są te kompozycje, które najwięcej mówią o ludzkim losie, o smutku, żalu, ale i radości. Kontrast między tekstami, zarówno ironicznymi, jak i bolesnymi, w połączeniu z żywą klezmerską melodią, tworzą napięcie, które sprawia, że występ Frejkovej z zespołem to wyjątkowe zjawisko dla melomanów. Akordeon i klarnet – tradycyjne klezmerskie instrumenty, najczęściej używane dawniej przez ulicznych grajków – w rękach muzyków sięgających w swojej twórczości do wielu różnych gatunków muzycznych od rocka po muzykę klasyczna, towarzysząc pieśniom żydowskim, wprowadzają słuchaczy w niezwykły i niezapomniany nastrój.

Wizyta w Synagodze Pod Białym Bocianem, 26 marca 2011 roku o godzinie 19:18, to niepowtarzalna okazja do posłuchania muzyków, którzy specjalnie na tę okazje przyjadą do Polski z programem Yiddish at the Three.

Koncert Hawdalowy z udziałem Hany Frejkovej z zespołem rozpocznie się, zgodnie z tradycja żydowską, w godzinę po zachodzie słońca. Jest to czas hawdali –  kończącej szabat i rozpoczynającej nowy tydzień. Hawdala z języka hebrajskiego znaczy oddzielenie, jest to rytuał przejścia pomiędzy sacrum a profanum. Żydowska muzyka jest nieodzownym dopełnieniem hawdalowego błogosławieństwa. Przed koncertem odmówiona zostanie krótka modlitwa na zakończenie szabatu.

KONCERTY HAWDALOWE

HANA FREJKOVÁ

Yiddish in THREE!

Milan  Potoćek  – klarinet
Slávek Brabec – accordeon
Marianna Borecká – vocal

Synagoga Pod Białym Bocianem

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

ul. Włodkowica 7

Sobota, 26 marca 2011

Godzina 19:18

Bilety:

20 zł – przedsprzedaż, OKiS – Wrocław, Rynek 24

25 zł – na godzinę przed koncertem

Organizatorzy:

Fundacja “PRO ARTE”

Art & Business Direction

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu