„Sefardyjskie impresje”

W tym roku świętujemy 15-lecie Koncertów Hawdalowych, zainaugurowanych w grudniu 1999 roku występem “Ostatniego Klezmera RP” Leopolda Kozłowskiego i wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Fundacja „PRO ARTE 2002” od piętnastu lat stara się realizować ideę otwarcia tej pięknej świątyni dla szerokiej wrocławskiej i dolnośląskiej publiczności.

Po wakacyjnej przerwie przygotowaliśmy dla Państwa trzy niezwykłe propozycje koncertowe. W październiku zapraszamy na „Sefardyjskie impresje” w wykonaniu charyzmatycznej wokalistki Anny Jagielskiej-Riveiro wraz z zespołem. Znany i ceniony saksofonista Piotr Baron wystąpi wraz z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka w listopadzie. Natomiast w grudniu zaprezentujemy koncert pieśni chanukowych. Zapraszamy na muzyczne spotkania we wrocławskiej synagodze!

KH_26.10.2014

“Sefardyjskie impresje”

w programie: pieśni sefardyjskie

Anna Riveiro – śpiew, gitara, lira korbowa, scenariusz koncertu

Marcin Olak – gitara akustyczna, jazzowa i preparowana, darabuka

Michał Pindakiewicz – gitara klasyczna, udu

26.10.2014, niedziela, godz. 18:00

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław

Bilety: 35 zł normalne, 25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy)

W programie usłyszymy pieśni sefardyjskie w nowych aranżacjach, które stanowią połączenie współczesnej kameralistyki z jazzem. Anna Jagielska-Riveiro śpiewa w oryginalnym języku żydów sefardyjskich: ladino stosując w śpiewie techniki bliskie ludowym i dawnym praktykom wykonawczym. Gitarzyści Marcin Olak i Michał Pindakiwicz grają dla kontrastu bardzo otwarte formy, w dużym stopniu improwizowane. Zasada tej improwizacji zmienia się w zależności od potrzeb i kontekstu – czasem jest to jedynie ozdabianie melodii, zaś kiedy indziej improwizacja nabiera cech stricte jazzowych by po chwili przeistoczyć się w muzykę intuitywną. Opracowania utworów są efektem przenikania się różnych muzycznych światów, ale zawsze jest to wspólne opowiadanie historii zawartych w pięknych, sefardyjskich pieśniach…

Anna  Riveiro

Anna Jagielska-Riveiro – charyzmatyczna wokalistka, gitarzystka, trenerka głosu, producentka muzyczna.

Śpiewa w wielu stylach, posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi, ale centrum jej twórczości stanowi muzyka z szeroko pojętego kręgu kultury żydowskiej, w tym zwłaszcza sefardyjska. Obok pieśni sefardyjskich artystka wykonuje pieśni hebrajskie, również liturgiczne, oraz pieśni jidysz. Śpiewa też jako kantorka.

Szczególne miejsce w jej twórczości zajmuje muzyka sefardyjska. W jej bogatej dyskografii znajdują się 4 płyty z pieśniami sefardyjskimi, nagrane z różnym instrumentarium i w odmiennych stylach: Drzewka migdałowe (2000), Cantos de la Espana antigua (2000), Lunas olvidadas (2009), Dos amantes (2011). Jest w tej dziedzinie uznaną na świecie wykonawczynią i jedyną wokalistką w Polsce zajmującą się tak dogłębnie muzyką sefardyjską. Pieśni sefardyjskie w jej wykonaniu zostały zgłoszone jako przykładowe do programu UNESCO dotyczącego języków zagrożonych wymarciem.

Stale koncertuje w Polsce i zagranicą – występowała m.in. w Hiszpanii, Meksyku, Francji, Anglii, Niemczech i we Włoszech współpracując z uznanymi w świecie muzykami. Jest zapraszana na festiwale związane z muzyką żydowską a w szczególności sefardyjską – m.in. w 2011 wystąpiła na jubileuszowej edycji MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI SEFARDYJSKIEJ, w Kordobie (Hiszpania), gdzie koncertowała jako pierwsza artystka z Polski w historii tego festiwalu.

Występuje również w Polsce na festiwalach związanych z kulturą żydowską m.in: WARSZAWA SINGERA, Festiwal SIMCHA we Wrocławiu, FESTIWAL TRZECH KULTUR we Włodawie. W kwietniu 2011 wystąpiła na wyjątkowej uroczystości otwarcia jedynej w Polsce synagogi sefardyjskiej, odrestaurowanej w Zamościu, a w roku 2012 jako gwiazda muzyki sefardyjskiej wystąpiła w ramach 54. Festiwalu JAZZ JAMBOREE w Synagodze Nożyków w Warszawie.

Współpracuje z różnymi instytucjami kulturalnymi m.in. Instytutem Cervantesa w Warszawie i Polskim Radiem PR 2, pod których patronatem ukazały się jej ostatnie dwie płyty z pieśniami sefardyjskimi: LUNAS OLVIDADAS oraz DOS AMANTES. Swoje umiejętności, pasję i wiedzę przekazuje prowadząc kursy i warsztaty wokalne. Więcej o artystce na stronie: www.riveiro.pl

Marcin_Olak_fot. Amadeusz Kuba Majerczyk

Marcin Olak – gitarzysta jazzowy, kompozytor, muzyk improwizujący i eksperymentujący. Jako jeden z nielicznych gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, wykorzystując specyficzne możliwości brzmieniowe i artykulacyjne tych instrumentów , gra też na gitarach elektrycznych.

Marcin chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyką współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo i w zespołach: od formacji free – jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Na szczególną uwagę zasługuje jego autorski projekt, Marcin Olak Trio, zdobywający uznanie coraz to szerszej publiczności.

Marcin Olak jest ceniony jako muzyk sesyjny. Ma na koncie współpracę z wieloma wybitnym artystami: m.in. z Leszkiem Potasińskim, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń. Występował także z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i innymi. Gitarzysta ma na koncie koncerty w najbardziej prestiżowych salach w Polsce, nagrania i koncerty dla radia i telewizji. Nie stroni też od sceny klubowej. Jest też często zapraszany do prowadzenia warsztatów dotyczących improwizacji jazzowej.

Więcej o gitarzyście na stronie: www.marcinolak.com

Michał Pindakiewicz

Michał Pindakiewicz studiował gitarę klasyczną na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jest laureatem nagród na międzynarodowych konkursach gitarowych.

Koncertuje solo oraz w różnych składach kameralnych prezentując publiczności programy zróżnicowane w charakterze, obejmujące muzykę różnych epok i stylów.

Jest współzałożycielem Trio Arché – zespołu wykonującego muzykę współczesną i w oryginalny sposób łączącego elementy muzyki klasycznej, jazzu i rocka. Występuje również z trio Con Passione, z którym gra muzykę klasyczną. Współpracował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz z Operą Narodową. Brał udział w nagraniu wielu płyt.

W duecie z wokalistką Anną Riveiro wykonuje m.in. pieśni sefardyjskie, żydowskie, hiszpańskie i latynoamerykańskie.

Bilety:

Do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, 50-072 Wrocław, tel./fax: 71 787 39 02, e-mail: cizwroclaw@gmail.com;

Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8, 50-073 Wrocław, tel. 71 346 15 34, e-mail: it@dzielnica4wyznan.info.pl;

na www.ticketpro.pl i w punktach sprzedaży; oraz na godzinę przed koncertem.

35 zł normalne

25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy)

Organizator:

Fundacja „PRO ARTE 2002”

Współorganizatorzy:

Agencja Art&Business

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu

Mecenat:

Gmina Wrocław

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

www.riveiro.pl

www.simcha.art.pl

www.proarte.org.pl

www.facebook.com/festiwalsimcha