Di Galitzyaner Klezmorim

Di Galitzyaner Klezmorim

“(…) Płyta bardzo interesująca, znakomite wykonanie, mam nadzieję, że spotka się z ogromnym zainteresowaniem.”

Tak o najnowszej płycie zespołu „Di Galitzyaner Klezmorim” pisze Krzysztof Penderecki.

Di Galitzyaner Klezmorim

„Di Galitzyaner Klezmorim” gościć będziemy na najbliższym Koncercie Hawdalowym w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

Di Galitzyaner Klezmorim

31.08.2013, sobota, godz. 20:32

„Di Galitzyaner Klezmorim”

Synagoga pod Białym Bocianem

w programie: muzyka klezmerska

Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie.

W obecnym składzie:

Mariola Śpiewak – klarnet,

Grzegorz Śpiewak – akordeon,

Rafał Seweryniak – kontrabas,

występują od 1998 roku. Inspiracją dla ich twórczości jest muzyka żydowska. Pomimo, iż sposób ich gry mieści się w ramach szeroko pojętego stylu klezmerskiego, nie są typowym zespołem klezmerskim. Utwory, z których część stanowi własne kompozycje, przedstawiają w ujęciu bardziej „artystycznym” niż folkowym. Przywiązują szczególną wagę do dbałości o dźwięk, precyzji i wysokiego poziomu wykonawczego.

Zespół nadaje muzyce klezmerskiej całkowicie osobisty charakter, stara się w sobie tylko właściwy sposób wydobyć i podkreślić to, co zdaniem twórców najistotniejsze. Poetycka, melancholijna melodyka przeplata się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością tworząc przestrzeń wypełnioną szeroką gamą barw i emocji. Klasyczne, akademickie wykształcenie także nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegół w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich, coraz więcej jest w repertuarze „Di Galitzyaner Klezmorim” kompozycji własnych.

Dorobek artystyczny zespołu obejmuje łącznie kilkaset koncertów zarówno w Polsce jak i w kilkunastu innych krajach europejskich oraz liczne nagrania dla potrzeb radia, telewizji, filmu a także trzy płyty.

„Di Galitzyaner Klezmorim” jest laureatem „Europejskich Nagród w Dziedzinie Kultury” (Bazylea 1998) oraz zdobywcą I nagrody na I Otwartym Konkursie Chopinowskim na Wszystkie Instrumenty z Wyjątkiem Fortepianu – “Chopin Open” (Kraków 1999) za utwór pt. “Chopin’s Freilach” oparty na trzech mazurkach Fryderyka Chopina.

Zachęcamy do bliższego poznania części bogactwa kultury żydowskiej poprzez muzykę oraz do udziału w niezwykłym koncercie.

Koncerty Hawdalowe organizowane od wielu lat przez Fundację „PRO ARTE 2002” zagościły na stałe na kulturalnej mapie Miasta Spotkań. Odwołują się bezpośrednio do tradycji żydowskiej.

Hawdala, to uroczyste zakończenie szabatu i jednoczesne rozpoczęcie nowego tygodnia. Most między tym, co święte a codziennością. Koncert rozpocznie się tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zaraz po zakończeniu szabatu.

Cykl Koncertów Hawdalowych zainaugurowany został w grudniu 1999 r. występem “Ostatniego Klezmera RP” Leopolda Kozłowskiego i wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Dzięki takim inicjatywom, synagoga stała się wyjątkową salą koncertową.

www.klezmorim.pl

www.myspace.com/digalitzyanerklezmorim/music/songs

www.simcha.art.pl

www.proarte.org.pl

www.facebook.com/festiwalsimcha

Bilety do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, Wrocław oraz na godzinę przed koncertem.

20 zł ulgowe/30 zł normalne – przedsprzedaż.

25 zł ulgowe/35 zł normalne – na godzinę przed koncertem.

Organizator:

Fundacja „PRO ARTE 2002”

Współorganizatorzy:

Agencja Art&Business

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu

Mecenat:

Gmina Wrocław

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego