Marek Dyżewski – „Przesłanie kolęd, pastorałek i symfonii anielskich”

Serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym roku, świąteczne Wieczory Tumskie, które odbędą się 29 grudnia o godz. 18.00 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, pl.Katedralny 1.

Tradycyjnie już chcemy w okresie świąt Bożego Narodzenia zaproponować Państwu wieczór kolędowy.

Wykład pt. „Przesłanie kolęd, pastorałek i symfonii anielskich” wygłosi Marek Dyżewski – były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, znany eseista, komentator radiowy i telewizyjny wielu wydarzeń muzycznych oraz laureat Nagrody im. Św. Brata Alberta.

W części muzycznej wystąpi Chór „Cantores Minores Wratislavienses” pod dyrekcją Piotra Karpety. W ich wykonaniu usłyszymy kolędy dawne, polskie i obce, tradycyjne oraz współczesne.

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

ŻYCZYMY PAŃSTWU PIĘKNYCH I DOBRYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

Marek DyzewskiMarek Dyżewski jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Studiował również historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu, w Wiedniu i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbył też staż naukowo-badawczy na uniwersytecie w Brukseli.

Jako eseista wypowiada się słowem pisanym, a także w radio i w telewizji. Współpracując z Polskim Radiem tworzył dzieła sztuki radiowej, które za ich nowatorski kształt i wybitne walory artystyczne otrzymały szereg nagród i dwukrotnie reprezentowały polską radiofonię na światowym forum sztuki radiowej Prix Italia.

Zarówno na antenie telewizyjnej jak i radiowej komentował największe odbywające się w Polsce międzynarodowe imprezy muzyczne: Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Obsługę komentatorską Konkursu Chopinowskiego Rada Programowa Polskiego Radia uznała za „wydarzenie antenowe roku”.

Jest autorem poetyzowanych przekładów (z łaciny, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego). Średniowieczny dramat liturgiczny „Ludus Danielis” w jego literackiej adaptacji (w oparciu o łaciński tekst z katedry z Beauvais) grany był przez Teatr Wielki w Warszawie – na scenie tego teatru i na wielu scenach europejskich.

Był twórcą i (przez szesnaście lat) szefem artystycznym Dni Muzyki Starych Mistrzów – międzynarodowego festiwalu muzyki dawnej odbywającego się we Wrocławiu.

Prowadził wykłady we wszystkich polskich uczelniach muzycznych, na kilku uniwersytetach oraz na towarzyszących ważnym wydarzeniom muzycznym seminariach, konferencjach i warsztatach. Gościnnie wykładał też w Bonn, Norymberdze, Hamburgu, Berlinie, Gandawie, Brukseli, Sankt Petersburgu, Nicei, Paryżu, Wiedniu i Waszyngtonie. W swych wystąpieniach ukazuje zjawiska muzyczne widziane w szerokim kontekście kultury, a więc: w powiązaniu z innymi dziedzinami sztuki, a także z filozofią, estetyką i antropologią. Dziełem jego własnych przemyśleń jest też teoria obejmująca całokształt zagadnień związanych ze sztuką ćwiczenia, a także własna, niezwykle oryginalna filozofia kształcenia artystycznego, która prezentowana w piętnastu audycjach na antenie Programu II Polskiego Radia spotkała się z żywym oddźwiękiem w środowisku muzycznym i pedagogicznym. Kierownik Katedry Filozofii Wychowania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w liście skierowanym do dyrekcji Programu II PR informował, że wszystkie te audycje nagrywa i omawia ze studentami na jego seminarium. gdyż „są one skarbem dla uczonych i uczących się”.

W latach 1990-1994 Marek Dyżewski był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Uczelnia ta zawdzięcza mu wybudowanie nowej, okazałej siedziby, wzmocnienie kadry profesorskiej, powołanie do życia nowych specjalności, wzbogacenie instrumentarium oraz rozwinięcie kontaktów międzynarodowych.

Za wybitne dokonania w dziedzinie kultury otrzymał Nagrodę im. Św. Brata Alberta.

chor foto _fot. T.Kmiecik

Chór kameralny CANTORES MINORES WRATISLAVIENSES został założony przez E. Kajdasza w 1966 roku. Pod kierunkiem obecnego dyrygenta Piotra Karpety (od 1991) chór został zmniejszony do 18 śpiewaków, by móc zgodnie z aktualnymi tendencjami wykonawczymi prezentować muzykę dawnych epok. Artyści zespołu występują także w mniejszych składach, od 4 do 12 osób, współpracują z innymi zespołami w Polsce i za granicą, a także występują jako soliści. Repertuar zespołu liczący ponad 800 pozycji obejmuje całą muzykę Europy od średniowiecza po muzykę współczesną.

Zespół dał już prawie 2500 koncertów, dokonał ponad 100 nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (ponad 40 płyt), występował na licznych festiwalach (m. in. 36 razy na festiwalu Wratislavia Cantans). Podczas swych podróży zagranicznych odwiedził większość krajów europejskich, a także Izrael, Turcję, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan i Meksyk. Nagrana w 2007 roku płyta z cyklu Musica Claromontana vol. 21 z utworami Józefa Elsnera otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2007. Ostatnio zespół wystąpił m.in. na festiwalach Warszawska Jesień, Gaude Mater (po raz 8.), Musica Polonica Nova, Legnica Cantat i nagrał kolejne płyty (w 2013 r. utwory chóralne Rafała Augustyna).

dyrygent foto

PIOTR KARPETA ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie pracował później jako asystent. Przez 10 lat był chórmistrzem w Filharmonii Opolskiej, a od 1991 roku jest dyrektorem Wrocławskich Kameralistów. Prowadzi chór Cantores Minores Wratislavienses, z którym przygotował kilkaset utworów chóralnych i oratoryjnych oraz wystąpił ponad 1000 razy wielokrotnie goszcząc na renomowanych festiwalach (Wratislavia Cantans, Gaude Mater, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova).

Współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami muzyki dawnej (Concerto Polacco, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Śląska Orkiestra Kameralna, Leopoldinum, AUKSO) oraz takimi muzykami jak Paco Peña, Sirkka Liisa Kakkinen, Paul Eswood, Jerzy Maksymiuk, Wiesław Ochman, Waldemar Malicki i inni. Nagrana w 2007 roku płyta z cyklu Musica Claromontana vol. 21 z utworami Józefa Elsnera otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2007.

Jest współzałożycielem i solistą zespołu Ars Cantus, z którym nagrał 6 płyt CD (3 z nich otrzymały nominacje do nagrody Fryderyk), a także współzałożycielem i solistą Chóru Męskiego Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu Oktoich, z którym wystąpił ponad 500 razy i nagrał 7 płyt CD (jedna z nich otrzymała nominację do nagrody Fryderyk). Występował jako dyrygent i śpiewak w ponad 20 krajach Europy, Azji i Ameryki, brał udział w kilkudziesięciu nagraniach płytowych i programach zarejestrowanych przez Polskie Radio i Telewizję Polską.