100. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego

Serdecznie zapraszamy na wrześniowe Wieczory Tumskie, które odbędą się 29 września br. o godz. 19.00 w kościele św. Krzyża.

W roku 2013 przypada 100. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. 7 grudnia 2012 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uznającą rok 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego. Zapraszamy Państwa na spotkanie poświęcone temu, światowej sławy, kompozytorowi.

Wykład pt. „Moje spotkania z Witoldem Lutosławskim” wygłosi wybitny kompozytor i pianista Mirosław Gąsieniec z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, swego czasu prywatny stypendysta Witolda Lutosławskiego.

Z recitalem organowym wystąpi laureat I nagrody Akademickiego Konkursu Organowego “Romuald Sroczyński in memoriam” Poznań 2012 Tomasz Zebura z Warszawy. W jego wykonaniu usłyszymy utwory m.in. J.S. Bacha, J. Brahmsa, R. Schumanna.

Serdecznie zapraszamy

Wstęp wolny

Mirosław GąsieniecMirosław Gąsieniec – ur. 1954, pianista i kompozytor, ukończył studia pianistyczne z wyróżnieniem (1979) oraz studia kompozytorskie także z wyróżnieniem (1988) w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

W latach 1972-80 był jako kompozytor uczniem i prywatnym stypendystą Witolda Lutosławskiego a w latach 1979 i 1980 był jako pianista dwukrotnie stypendystą Towarzystwa im. F.Chopina w Warszawie.

Laureat krajowych i zagranicznych konkursów kompozytorskich: Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski „Forum Młodych`77” Kraków (1977), Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Jeunesses musicales” pod przewodnictwem Henri Dutilleux Belgrad (1978), Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski przy festiwalu „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu” Stalowa Wola (1979) pod przewodnictwem K. Pendereckiego III nagroda za utwór „Tryptyk” dla 11 wykonawców, utwór wydany drukiem przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne PWM Kraków 1984, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski w Bad Orb w Niemczech (1981).

Twórca muzyki fortepianowej m.in. Etiuda, Mazurk oraz wirtuozowskich opracowań utworów F. Liszta, E. Lieblinga, J. Straussa; muzyki kameralnej m.in. Metamorfozy, Tryptyk dla 11 wykonawców, Sinfonietta, Ostinato, Pieśni dziecięce, Capriccio, Dialogi, Trio fortepianowe, Kwintet fortepianowy; muzyki symfonicznej Toccata, muzyki filmowej oraz kilku dzieł oratoryjno-kantatowych: oratorium Krzyżowa – in memoriams Helmuth James von Moltke (1992, CD 1993) inspirowane historycznym spotkaniem T. Mazowieckiego i H. Kohla w Krzyżowej w 1989 r., kantata w stylu barokowym Święta Jadwiga Śląska (1993) powstała na zakończenie obchodów „Roku Jadwiżańskiego”, „Kantata Śląska – Tu się urodziłem” (1994) skomponowana na życzenie Dyrektora Filharmonii Nowojorskiej Maestro Kurta Masura i przez niego prawykonana, kantata Najwyższy Dar Eucharystia skomponowana z okazji 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, poemat Trostgedich skomponowany na zamówienie Neue Lausitzer Philharmonie w związku z obchodami 400-lecia urodzin niemieckiego poety barokowego Martina Opitza.

W 2003 r. skomponował Koncert Polski na trąbkę i orkiestrę smyczkową dedykowany Igorowi Cecocho profesorowi Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Łodzi.

W latach 1985-86 był współtwórcą i pianistą Wrocławskiego Tria Fortepianowego, które koncertowało w Polsce i za granicą we współpracy z Krajowym Biurem Koncertowym i Pagartem. W latach 90. utworzył razem z pianistką niemiecką L. Bertok duet fortepianowy, który występował w Polsce i Niemczech. W latach 1991-94 był prezesem Związku Kompozytorów Polskich Oddział we Wrocławiu i powołał cykl koncertów pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia „Kompozytorskie Portrety”.

Od 1991 r. dyrektor artystyczny Międzynarodowego Śląskiego Festiwalu Muzycznego „Porozumienie”, od 2003 r. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „EuroSilesia”, w którego rozwój osobiście zaangażowany jest światowej sławy dyrygent Maestro Kurt Masur. W ramach tego festiwalu wystąpiła m.in. Filharmonia Lipska „Gewandhaus”(1996) oraz New York Philharmonic (2000), Orchestre National de France (2003) wszystkie te orkiestry pod dyrekcją Maestro Kurta Masura.

Od 2001 r. wiceprezes Towarzystwa im. F. Chopina we Wrocławiu, kierownik artystyczny festiwalu Forum Chopinowskie organizowanego od 1998 we Wrocławiu oraz członek Komitetu Organizacyjnego budowy pomnika F. Chopina we Wrocławiu. Od 2004 organizator i dyrektor Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Dyrygenckich Maestro Kurta Masura w Polsce we Wrocławiu. Od 2004 Przewodniczący Rady Instytutu Kurta Masura utworzonego dzięki wieloletniej współpracy M. Gąsieńca z tym wybitnym dyrygentem.

W roku 2000 nagrał płytę solową CD jako pianista z utworami F. Chopina i F. Liszta, w roku 2001 płytę CD wspólnie z K. A. Kulką z sonatami Beethovena i Brahmsa. W roku 2003 nagrana została płyta CD z jego kompozycjami: Kantatą Św. Jan Boży i Św. Jadwiga Śląska w wykonaniu orkiestry i chóru Filharmonii Wrocławskiej z udziałem najwybitniejszego polskiego tenora Wiesława Ochmana. W 2007 nagrał dwie płyty CD ze wszystkimi utworami fortepianowymi Antoniego Stolpego, przedwcześnie zmarłego kompozytora i pianisty polskiego drugiej połowy XIX w.

W 1990 za swoją działalność kompozytorską i pianistyczną został uhonorowany odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przez Ministra Kultury a na 25-lecie swojej pracy artystycznej w roku 2000 odznaczony „Srebrnym Krzyżem Zasługi” przez Prezydenta Polski a w 2011 „Złotym Krzyżem Zasługi”. Obecnie na stałe związany z Katedrą Kameralistyki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

 

Tomasz ZeburaTomasz Zebura – ur. w 1990 roku w Warszawie. Grę na organach rozpoczął w wieku 13 lat w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie w klasie prof. Jarosława Malanowicza.

Od 2009 roku studiuje na Uniwersytecie muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Magdaleny Czajki, a od 2010 roku również pod kierunkiem Jarosława Wróblewskiego.
W 2012 roku w ramach stypendium „Erasmus” studiował w Musikhochschule Lubeck (Niemcy) w klasie prof. Arvida Gasta.

Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez:

Michaela Radulescu, Daniela Rotha, Guy Boveta, Martina Sandera, Christopha Bosserta, Gerharda Gnanna, Lorenzo Ghielmiego, Wolfganga Zerera, Gunthera Rosta.

Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.:
III Akademickiego Konkursu Organowego “Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu
w 2012 roku (I nagroda),

Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Mendelssohn-Eben w Krakowie w 2009 roku (III nagroda),

Konkursu Muzyki Organowej w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii w 2008 roku (II nagroda).