ks. R. Rogowski (wykład)
Piotr Łykowski (kontratenor)
Piotr Rojek (organy)

Niedziela, 28 października 2012 r., godz. 18.00, kościół św. Krzyża na Ostrowie Tumskim

Serdecznie zapraszamy na październikowe Wieczory Tumskie, w niedzielę, 28 października 2012 r. o godz. 18.00 do kościoła św. Krzyża na placu Kościelnym we Wrocławiu, na Ostrowie Tumskim.

W pierwszej części Wieczoru odbędzie się wykład ks. prof. dr. hab. Romana E. Rogowskiego, wybitnego mówcy, teologa, alpinisty i pisarza, wykładowcy Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu: „JAK BYĆ CZŁOWIEKIEM DZISIAJ” poświęcony zagadnieniom wiary w kontekście aktualnych wydarzeń i szeroko pojętej współczesnej kultury społecznej. Człowiek jest bowiem nieustannie zależny od znacznie silniejszego niż on przemijania i wciąż zupełnie nowej rzeczywistości. Temat ciekawy i istotny, bo bycie człowiekiem to przecież coś znacznie więcej niż posiadanie ciała.

Drugą część Wieczoru stanowi zawsze artystyczne dopełnienie części poprzedniej – twórczość muzyczna inspirowana pierwiastkiem duchowym.
Tym razem wystąpią Piotr Łykowski, jeden z najlepszych polskich kontratenorów, profesor nauk muzycznych, dziekan Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu, który wykorzystując doskonałą technikę prowadzi głos z niesamowitą lekkością, przy akompaniamencie wirtuoza organów, adiunkta w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a przy tym dyrektora artystycznego festiwali organowych o randze światowej, Piotra Rojka.


Szukając punktu odniesienia dla człowieka współczesnego, zagubionego nieco w ciągłym pędzie, zdominowanego przez konsumpcję i próbującego w tym wszystkim zatrzymać się na chwilę i odnaleźć własną tożsamość i swoje miejsce, postanowiliśmy zaprezentować kompozytorów z nieco innej, tej mniej znanej ale jakże urokliwej strony. Stąd prócz utworów jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki Johanna Sebastiana Bacha, w programie znajdą się także kompozycje muzyczne takich, jakże wartych uwagi twórców jak: Michał Woźny (postać najbardziej znana w środowisku muzyków kościelnych, organista, chórmistrz), Marian Sawa (wyśmienity organista czerpiący inspiracje z religii, a także folkloru polskiego) Edward Pałłasz (wielokrotnie nagradzany za swe kompozycje w kraju i na świecie, były dyrektor II programu Polskiego Radia), Krystian Kiełb (kompozytor i teoretyk muzyki, którego utwory wykonywane są w kraju i poza jego granicami przez wybitnych artystów, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu). Pojawią się także utwory skomponowane przez Piotra Rojka. Muzyka prócz znakomitych wrażeń słuchowych przyniesie ze sobą także chwilę na refleksje. Poddając się dźwiękom można zrelaksować się i przemyśleć jak być i gdzie znaleźć własne miejsce “dzisiaj”.
Wstęp na to spotkanie – jak i na inne wydarzenia z cyklu Wieczorów Tumskich – wolny.