Felicyta Iwona Szewczyk CSSE i Cantores Minores Wratislavienses

Serdecznie zapraszamy na listopadowy Wieczór Tumski, który odbędzie się 27 listopada br., o godz. 19.30 w Katedrze Wrocławskiej św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Kończy się Rok Miłosierdzia. Przez cały ten czas jedną z Bram Miłosierdzia w naszej Archidiecezji były drzwi katedry wrocławskiej. Czy jednak wchodząc do świątyni przyglądaliśmy się jej wrotom? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że drzwi kościoła mogą zawierać w sobie ważny przekaz teologiczny? W listopadzie proponujemy więc Państwu zapoznanie się z wymową drzwi wrocławskiej katedry.

Wykład pt.: „Brama niebios – rzecz o drzwiach katedry wrocławskiej” wygłosi siostra Felicyta Iwona Szewczyk CSSE – malarka i konserwator zabytków.

W części muzycznej wystąpi chór Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety. Na organach grać będzie Marta Niedźwiecka. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. utwory kapelmistrzów katedry wrocławskiej Thomasa Stoltzera i Nicolausa Prandla.

Serdecznie zapraszamy

Wstęp wolny

 

Felicyta Iwona Szewczyk CSSE

Urodziła się w 1970 r. w Kamiennej Górze. Jej dzieciństwo upłynęło w Ogorzelcu, w malowniczym otoczeniu Rudaw Janowickich. W 1985 r wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety i rozpoczęła naukę w liceum plastycznym we Wrocławiu. W 1991 r. złożyła pierwsze śluby a w 1996 profesję wieczystą. W latach 1994-1999 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 2001-2006 podjęła studia z zakresu konserwacji zabytków na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W latach 2013-2015 wykładała historię sztuki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Zajmuje się malarstwem ściennym, sztalugowym i konserwacją zabytków. W swojej twórczości malarskiej łączy pejzaż z elementami zapisu nutowego i odręcznego pisma. Wykonuje także wizerunki świętych i błogosławionych.

Wrocławski chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses został założony przez E. Kajdasza w1966 roku. Pod kierunkiem obecnego dyrygenta Piotra Karpety (od 1991) chór został zmniejszony do 17 śpiewaków, by móc zgodnie z aktualnymi tendencjami wykonawczymi prezentować muzykę dawnych epok. Artyści zespołu występują także w mniejszych składach, od 4 do 12 osób, współpracują z innymi zespołami w Polsce i za granicą, a także występują jako soliści. Repertuar zespołu liczący ponad 1000 pozycji obejmuje całą muzykę Europy od średniowiecza po muzykę współczesną.

Zespół dał już ponad 2500 koncertów, dokonał ponad 100 nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (ponad 40 płyt), występował na licznych festiwalach (m. in. 36 razy na festiwalu Wratislavia Cantans). Podczas swych podróży zagranicznych odwiedził większość krajów europejskich, a także Izrael, Turcję, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan i Meksyk. Nagrana w 2007 roku płyta z cyklu Musica Claromontana vol. 21 z utworami Józefa Elsnera otrzymała nominację do nagrody Fryderyk. W ostatnich latach zespół wystąpił m. in. na festiwalach Warszawska Jesień, Gaude Mater (po raz 8.), Musica Polonica Nova, Legnica Cantat, World Music Days, Wratislavia Cantans 2015 i nagrał 5 kolejnych płyt (m. in. utwory chóralne Rafała Augustyna). W latach 2014-2016 zespół realizuje projekt Rudolphina (prezentacja XVII-wiecznych zbiorów muzycznych księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Rudolfa)

www.kameralisci.pl

karpeta piotrPiotr Karpeta

ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie pracował później jako asystent, od 1991 roku jest dyrektorem Wrocławskich Kameralistów. Prowadzi chór Cantores Minores Wratislavienses, z którym przygotował kilkaset utworów chóralnych i oratoryjnych oraz wystąpił ponad 1000 razy wielokrotnie goszcząc na renomowanych festiwalach (Wratislavia Cantans, Gaude Mater, Warszawska Jesień, World Music Days, Musica Polonica Nova) i nagrał 16 płyt CD. Współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami muzyki dawnej (Concerto Polacco, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Śląska Orkiestra Kameralna, Leopoldinum, AUKSO) oraz takimi muzykami jak Paco Peña, Sirkka Liisa Kakkinen, Paul Eswood, Jerzy Maksymiuk, Wiesław Ochman, Waldemar Malicki i inni. Nagrana przez niego płyta z cyklu Musica Claromontana vol. 21 z utworami J. Elsnera otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2007. Jest współzałożycielem i solistą zespołu Ars Cantus, (ponad 250 koncertów), z którym nagrał 9 płyt CD (3 z nich otrzymały nominacje do nagrody Fryderyk), a także współzałożycielem i solistą Chóru Męskiego Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu Oktoich, z którym wystąpił ponad 500 razy i nagrał 7 płyt CD (jedna z nich nominowana do nagrody Fryderyk). Występował jako dyrygent i śpiewak w ponad 20 krajach Europy, Azji i Ameryki, brał udział w kilkudziesięciu nagraniach płytowych i programach zarejestrowanych przez Polskie Radio i Telewizję Polską. Jako dyrektor Wrocławskich Kameralistów był pomysłodawcą i realizatorem projektu Bibliotheca Sonans dofinansowanego przez Komisję Europejską w 2004 r, obecnie realizuje wieloletni projekt Rudolphina.

www.kameralisci.pl