Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe

 

MONIUSZKO PO KLEZMERSKU

Tegoroczna edycja Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych odbędzie się w pięciu miastach Dolnego Śląska. Publiczność w ramach cyklu będzie miała okazję usłyszeć projekt „Moniuszko po klezmersku”, który swoją premierę miał podczas jubileuszowego 50. Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju.

Twórcy projektu – Magda Brudzińska (Quartet Klezmer Trio) oraz krakowski zespół Klezzmates (który mieli szansę państwo usłyszeć w czasie zeszłorocznej edycji Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych) to znakomicie wykształceni muzycy, od lat funkcjonujący na europejskiej scenie muzyki klezmerskiej. Połączyli oni utwory Stanisława Moniuszki z żywą, klezmerską stylistyką i praktyką wykonawczą udowadniając, że twórczość wybitnego kompozytora może być wielce inspirująca i skonfrontowana z nowymi czasami zyskuje nową energię i ma szansę na ponowne odrodzenie. Muzycy do swojego projektu wybrali pieśni powszechnie znane, jak te ze “Śpiewników domowych”, czy fragmenty opery “Halka”, a także te mniej popularne – z cyklu “Pieśni wieśniaczych”, czy dumki. Melodie pieśni i główne tematy instrumentalnych części opery zostały zaaranżowane w zupełnie nowej, stylistyce. Utwory prezentowane z wykorzystaniem charakterystycznego dla tego rodzaju muzyki instrumentarium: akordeonu, klarnetu, skrzypiec, altówki, kontrabasu, perkusji i głosu są pełne temperamentu i stwarzają niesamowicie żywiołowy nastrój.

Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe, to zarówno wydarzenie muzyczne na najwyższym poziomie, jak i niezwykła okazja, dzięki towarzyszącym im wykładom, do poznania bogatej żydowskiej kultury i historii. Organizatorzy przybliżają tradycje judaizmu i pokazują ich znaczenie. Przedsięwzięcie to sprzyja budowaniu atmosfery wzajemnego szacunku, społecznego oraz międzykulturowego dialogu, walczy z utartymi i krzywdzącymi stereotypami, wpajając w młodych ludzi idee tolerancji. Przywraca i przybliża losy społeczności, która przez wiele lat po II wojnie światowej miał niebagatelny wpływ na kształtowanie się ośrodków kulturalnych w regionie. Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe to także bardzo ciekawa i ambitna propozycja spędzenia wolnego czasu, skierowana do osób w każdym wieku.

Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe odbędą się w dniach 20 – 25 listopada 2012 roku.

INFORMACJE NA TEMAT BILETÓW PROSIMY SZUKAĆ NA STRONACH WSPÓŁORGANIZATORÓW.

SZCZEGÓŁOWY TERMINARZ:

20.11.2012 – Ośrodek Kultury w Oławie

ul. 11 Listopada 27

koncert g. 19:00

21.11.2012 – Centrum Kultury w Kamiennej Górze

Sala Widowiskowa, ul. Kościuszki 4

koncert g. 19:00

22.11.2012 – Jeleniogórskie Centrum Kultury

Sala Widowiskowa, ul. Bankowa 28/30

koncert g. 19:00

23.11.2012 – Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach Zdroju

Dworek im. Fryderyka Chopina

koncert g. 19:30

25.11.2012 – Świdnicki Ośrodek Kultury

Teatr Miejski, Rynek 43

koncert g. 17:00