Majowe Wieczory Tumskie 2022

29 maja 2022 r.

Kościół św. Krzyża we Wrocławiu

200. ROCZNICA ŚMIERCI JÓZEFA WYBICKIEGO

Majowy Wieczór Tumski poświęcony będzie pamięci Józefa Wybickiego, autora Polskiego Hymnu Narodowego. Tematyka Wieczoru związana jest z 200. rocznicą jego śmierci oraz 95. rocznicą ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego Polskim Hymnem Narodowym. Zapraszamy serdecznie 29 maja 2022 r. do kościoła Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim o godzinie 18:00.

Józef Wybicki w szerszej pamięci Polaków znany jest prawdopodobnie tylko i wyłącznie jako autor tekstu Polskiego Hymnu Narodowego. Nie możemy jednakowoż puścić w niepamięć jego wybitnych zasług na polu polityki czy literatury. Już raptem jako dwudziestoletni poseł na sejm I RP, jako jedyny, jawnie sprzeciwił się wszystkim aktom Sejmu Repninowskiego, a jego dalsze zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej również należą do tych szczególnie wybitnych. Wielki patriota, dotykający swoim działaniem najbardziej bolesnych i palących spraw Polski, z drugiej strony zakochany także w swym lokalnym „państewku”, jakim były Manieczki. Pozostający przez pewien czas na obczyźnie, doceniony przez Napoleona, budował podwaliny silnej Rzeczypospolitej poza jej granicami. Poznajmy wspólnie Józefa Wybickiego, nie tylko jako autora Hymnu!

Wieczór rozpocznie się wykładem zatytułowanym „Józef Wybicki – nie tylko autor Hymnu”, który wygłosi Mariusz Urbanek, uznany pisarz i publicysta. Pozwoli nam on zgłębić mniej znaną stronę, powszechnie uznanego, polskiego autora.

Mariusz Urbanek, fot. Martyna Urbanek
Mariusz Urbanek, fot. Martyna Urbanek

Mariusz Urbanek – pisarz i publicysta. Autor wielu biografii, m.in. Leopolda Tyrmanda (Zły Tyrmand), Władysława Broniewskiego (Miłość, wódka, polityka), Jana Brzechwy (Nie dla dzieci), Juliana Tuwima (Wylękniony bluźnierca), opowieści o uczonych tworzących Lwowską Szkołę Matematyczną – „Genialni” i tomu „Profesor Weigl i karmiciele wszy”. Jest także autorem zbioru opowiadań „Romans biurkowy. 99 dni z życia korporacji”, kilku tomów bajek, sztuk wystawianych we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz musicalu „Brzydki Kaczorek”. Felietonista i redaktor miesięcznika „Odra”, zastępca redaktora naczelnego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

 

 

W drugiej części wieczoru wystąpi znakomity, wrocławski organista Piotr Rojek. Wykona on dla Państwa kompozycje Feliksa Nowowiejskiego, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Surzyńskiego oraz improwizacje na temat Polskiego Hymnu Narodowego.

Piotr Rojek, fot. T. Kulak

Piotr Rojek ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba.

Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ferdinand Klinda, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel.

Dr hab. Piotr Rojek pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest Dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz Kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

Artysta regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą: /m.in./ w Czechach, Finlandii, Hiszpanii, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii we Włoszech oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Powstała w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

Piotr Rojek był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.

Artysta otrzymał także szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Brązowy Krzyż Zasługi, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy oraz Gwiazdę Orderu Kapituły Kanoników w uznaniu zasług położonych w odbudowie barokowych organów Michaela Englera w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.

 

Program:

 

  1. Feliks Nowowiejski (1877-1946)

Wstęp do Chorału “Witaj Królowo”

 

  1. Stanisław Moniuszko (1819-1872)

Dwa Preludia na organy solo

 

  1. Feliks Nowowiejski (1877-1946)

Dumka op. 31 nr 1

 

  1. Mieczysław Surzyński (1866-1924)

Improwizacje nt. Polskiej Pieśni Kościelnej „Święty Boże” op. 38

 

  1. Piotr Rojek (*1975)

Improwizacje nt. Polskiego Hymnu Narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła”

 

Wstęp wolny

Wydarzenie będzie miało miejsce w zabytkowym obiekcie na terenie Ostrowa Tumskiego. W związku z tym osoby z dysfunkcjami ruchu, wzroku i słuchu proszone są o kontakt pod nr tel. +48 661 680 045 lub drogą elektroniczną na adres biuro@proarte.org.pl najpóźniej 5 dni przed wydarzeniem w celu zapewnienia dostępności.