Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy dyrygenta Stanisława Rybarczyka, studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.
Chór występuje na prestiżowych wydarzeniach artystycznych w Polsce i za granicą. Występował m.in. na: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Religijnej w Szczecinie, Dniach Muzyki Oratoryjnej w Przemyślu, Spotkaniach na Koniec Wieku w poznańskich Brodach, Oleśnicy, Wrocławiu, Bydgoszczy, Festiwalu „Muzyka w Sandomierzu”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Jeleniej Górze, Festiwalu „Wrocław nad Renem”, na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w programie pt. „Alkimja”, na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu, Görlitz, Wrocławiu. Występuje na wrocławskich „Koncertach Hawdalowych” w Synagodze Pod Białym Bocianem m. in. z „ostatnim klezmerem Rzeczpospolitej” Leopoldem Kozłowskim. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina.
Zespół towarzyszy również nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.
Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsaka.
W roku 1998 ukazała się nakładem firmy Koch International płyta Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem zatytułowana Shalom. W swoim dorobku Chór posiada także wydaną w Niemczech płytę „Das verstummte Lied – die Musik der zerstörten Synagogen” – „Pieśń, która zamilkła – Muzyka zniszczonych Synagog”. W roku 2000 zrealizował kolejne nagranie CD dla Koch International. W lutym 2001 wraz z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim i jego orkiestrą oraz Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum” wziął udział w nagraniu płyty „Alkimja” zawierającej tradycyjne pieśni żydowskie, w opracowaniu Romana Kołakowskiego i Mateusza Pospieszalskiego.
W latach 2002-2005 przygotował programy z saksofonistą jazzowym Piotrem Baronem, z norweską artystką Benthe Kahan, z aktorami Teatru Polskiego we Wrocławiu. W roku 2005 Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu wspólnie z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk oraz kantorem Josephem Malowanym wystąpił na Parieserplatz w Berlinie z okazjii uroczystości odsłonięcia Pomnika dla Zamordowanych Żydów Europy.
Wykonał również utwór „Pieśń Świata” – Hadriana Filipa Tabęckiego na uroczystości otwarcia Roku Polsko-Niemieckiego we Wrocławiu. W roku 2006 świętował jubileusz 10 – lecia istnienia. Z tej okazji przygotował fascynujące programy z udziałem znakomitych żydowskich artystów. Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności Zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym profesjonalnym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Wykonuje muzykę zapomnianą – muzykę zniszczonych synagog Europy.
Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem występuje zarówno w Polsce jak zagranicą na uroczystościach o wydźwięku ekumenicznym a nawet politycznym. Jest artystyczną wizytówką Wrocławia co sprawia, że wielokrotnie występował przed tak znakomitymi gośćmi jak ambasadorzy Unii Europejskiej.

Niezwykła muzyka i wyjątkowa interpretacja jak również fakt istnienia we Wrocławiu zespołu wykonującego żydowskie śpiewy liturgiczne budzi powszechne uznanie. Wyzwala refleksje. Prowokuje dyskusje a nawet spory.