Young Classic Wratislavia – VII Festiwal Młodych Orkiestr

Young Classic Wratislavia –

VII Festiwal Młodych Orkiestr


Young Classic Wratislavia – VII Festiwal Młodych Orkiestr należy do najważniejszych wydarzeń kulturalnych miesięcy letnich we Wrocławiu. Już po raz siódmy spotkają się młodzi, utalentowani muzycy z całego świata!

W programie m. in. koncerty Narodowej Młodzieżowej Orkiestry Armenii, Ungdomssymfonikerne – Narodowej Młodzieżowej Orkiestry Norwegii, Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk oraz znakomitych orkiestr Polskich występujących w pierwszej części Festiwalu. Wszystkie tegoroczne koncerty odbywają się we wrocławskiej Katedrze Marii Magdaleny. Dzięki starannie dobranemu repertuarowi każdy wielbiciel muzyki z pewnością znajdzie coś dla siebie. Ideą Festiwalu Young Classic Wratislavia, jest ukazanie szerokiej publiczności piękna muzyki prezentowanej przez najlepsze międzynarodowe orkiestry młodzieżowe a także kreowanie wizerunku Wrocławia – stolicy kultury 2016 i Dolnego Śląska (wybrane koncerty prezentowane będą również w Oleśnicy i Świdnicy) jako miejsca, gdzie muzyka nie zna granic a artyści spotykają się szczególnie chętnie z publicznością.

Young Classic Wratislavia prezentuje w czerwcu wspaniałe orkiestry polskie:


KONCERT INAUGURACYJNY/ INAUGURATION
GOSPEL MASS – BOGU CHWAŁĘ ŚPIEWAJCIE!
20.06.2010, godz. 19.00 Katedra Marii Magdaleny

Chór i Orkiestra Symfoniczna ZPSM im. A. Malawskiego w Przemyślu (Polska/Poland)
Antoni Guran dyrygent/conductor
Agnieszka Kołodziejczyk sopran/soprano
Olga Stankiewicz alt/alto
Jacek Ścibor tenor

Program:
Robert Ray – Gospel Mass
Allessandro Stradella – „Pieta, Signiore”
Georg Friedrich Händel – „Lascia ch’io pianga”
Giulio Caccini – „Ave Maria”
Cesar Franck – „Panis angelicus


LETNI SPACER EPOKAMI/ A SUMMER WALK THROUGH EPOCHS
27.06.2010, godz. 19.00 Katedra Marii Magdaleny
Orkiestra Symfoniczna PSM II st. im. F. Chopina w Wałbrzychu (Polska/Poland)
Małgorzata Sapiecha-Muzioł dyrygent/conductor
Łukasz Wilczura obój/oboe
Kamil Szewczyk obój/oboe

Program:
Fryderyk Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1
Tomaso Albinoni – Koncert F-dur op. 9 nr 3
Joseph Haydn – Symfonia G-dur nr 100 „Militarna”


POGODNIE i ROMANTYCZNIE/ IN A SERENE & ROMANTIC MOOD
29.06.2010, godz. 19.00 Katedra Marii Magdaleny
Orkiestra Symfoniczna PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu (Polska/Poland)
Artur Wróbel dyrygent/conductor
Karolina Borodacz fagot/bassoon
Robin Błaszkiewicz marimba

Program:
Karol Kurpiński – Uwertura do opery „Dwie chatki“
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert Fagotowy B-dur KV 191
Edward Grieg – Suita „Peer Gynt” nr 2
Ney Rosauro – Koncert na marimbę i orkiestrę op. 12
Ignacy Feliks Dobrzański – Uwertura do Opery „Monbar czyli Flibustierowie” op. 30


PASSIONE AMOROSA
30.06.2010, godz. 19.00 Katedra Marii Magdaleny
Orkiestra Symfoniczna OSM II st. im. F. Chopina w Bytomiu (Polska/Poland)
Andrzej Affeltowicz dyrygent/conductor
Mateusz Mazanek kontrabas/double bass
Maria Szymkiewicz kontrabas/double bass

Program:
Giovanni Bottesini – Passione amorosa
Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur „Eroica” op. 55 nr 3


CLASSIC&FILM
11.07.2010, godz. 19.00 Katedra Marii Magdaleny
Orkiestra ZSM im. K. Szymanowskiego w Toruniu (Polska/Poland)
Piotr Dołęgowski dyrygent/conductor
Paulino Taica Frijas puzon/trombone
Paulina Dołęgowska obój/oboe

Program:
Johann Sebastian Bach – Aria na strunie G
Johann Pachelbel – Canon
Lars-Erik Larsson – Concertino
Georg Friedrich Händel – „La Rejouissance”
Piotr Czajkowski – Suita orkiestrowa „Dziadek do orzechów”
Ennio Morricone – „Misja”
John Williams – Indiana Jones – „Poszukiwacze Zaginionej Arki”
Elmer Bernstein – „Siedmiu wspaniałych”
John Williams – „Harry Potter i kamień filozoficzny”
Klaus Badelt – „Piraci z Karaibów”


TURNIEJ MŁODYCH WIRTUOZÓW/TOURNEY OF YOUNG VIRTUOSI
13.07.2010, godz. 19.00 Katedra Marii Magdaleny
Canaletto Brass (Niemcy/Germany) & Trombonastic (Polska/Poland)

Program:
Classic&Jazz&Swing

Program Canaletto Brass:
Johann Sebastian Bach – Concerto
Antonio Vivaldi – Concerto
Giles Farnaby – „Fancies, Toyes and Dreames”
Edward Grieg – Suite
Anonymus – Sonata z „Die Bänkelsängerlieder“
Thorvald Hansen – Brass Quintett
John Cheetham – A Brass Menagerie
Paul Nagle – The Roaring Twenties

Program Trombonastic:
Thomas Morley – „Now is the month of maying”
Samuel Scheidt – Canzon
Piotr Czajkowski – Andante Cantabile
Beat Ryser – „007 James Bond”
Jerome Kern – „They didn’t believe me”
Dennis Armitrage- „Sweet and mellow”
Tomasz Stolarczyk – Temat z „Mario”
John Philip Sousa – „The Liberty Bell”


MUZYKA Z NOWEGO ŚWIATA/ MUSIC FROM THE NEW WORLD
23.07.2010, godz. 19.00 Katedra Marii Magdaleny
Polsko-Niemiecka Młoda Filharmonia Dolny Śląsk (Polska-Niemcy/Poland-Germany)
Stanisław Rybarczyk dyrygent/conductor

Program:
Ludwig van Beethoven – Uwertura „Coriolan” op. 62
Siergiej Liapunow – Poemat symfoniczny „Żelazowa Wola” op. 37
Antonin Dvorak – IX Symfonia e-moll, „Z Nowego Świata” op. 95


MUZYKA ARMENII/ MUSIC OF ARMENIA
17.08.2010, godz. 19.00 Katedra Marii Magdaleny
National Youth Orchestra of Armenia – Narodowa Młodzieżowa Orkiestra Armenii (Armenia)
Sergey Smbatyan dyrygent/conductor

Program:
Alexander G. Arutyunyan – Sinfonietta
Dymitr Szostakowicz – „Chamber Symphonie” C-dur op. 110 a
Narine Khachatryan – Lacrima
Eduard Hayrapetyan – „The lost balloon”
Piotr Czajkowski – Serenada C-dur op. 48


MUZYKA NORWEGII/ MUSIC OF NORWAY
18.08.2010, godz. 19.00 Katedra Marii Magdaleny
Ungdomssymfonikerne – Narodowa Młodzieżowa Orkiestra Norwegii (Norwegia/Norway)
Ole Kristian Ruud dyrygent/conductor
Guro Kleven Hagen skrzypce/violin

Program:
Wolfgang Plagge – Synergies- polish premiere
Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll, op. 26
Jean Sibelius – II Symfonia D-dur op. 43


FINALE CONCERTANTE
21.08.2010, godz. 19.00 Katedra Marii Magdaleny
Orkiestra Symfoniczna PSM II st. im. F. Chopina w Opolu i J.S. Bach Musikschule Potsdam (Polska&Niemcy/Poland&Germany)
Hubert Prochota dyrygent/conductor
Jürgen Runge dyrygent/conductor

Program:
Stanisław Moniuszko – Uwertura „Bajka”
Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia koncertująca Es-dur
Antoni Dvorak – IX Symfonia e moll, „Z Nowego Świata” op. 95


Organizatorzy:
Fundacja PRO ARTE
Art & Business Direction
Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. Ryszarda Bukowskiego


Sponsorzy:
Ministerstwo Kultury u Dziedzictwa Narodowego
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Wrocław Stolica Kultury 2016


Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza
TVP Wrocław
TVP Kultura
dlastudenta.pl
Odra
Wrocławianin

Współpraca redakcyjna:
RMF Classic



Miejsce koncertów/ Concert venue/Konzertort
Katedra Marii Magdaleny, ul. Szewska 10, godz. 19.00
Maria Magdalene Kathedrale, Szewskastr.10, 19.00 Uhr
St. Mary Magdalene Church, Szewska Street 10, time: 7.00 PM


Bilety/Tickets/Karten
30 zł normalne/normal
20 zł seniorzy/senioren
10 zł młodzież/youth


Miejsca sprzedaży biletów/Tickets sales/Kartenverkaufsstellen
Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej – Ośrodek Kultury i Sztuki /Culture and Art Centre, Kulturinformationszentrum
Rynek-Ratusz 24, 50-101 Wrocław
tel. (071) 342 22 91 begin_of_the_skype_highlighting (071) 342 22 91 end_of_the_skype_highlighting
Oraz na miejscu godzinę przed koncertem/and at the ticket desk in the foyer 60 minutes prior to each performance/
oder am Veranstaltungsort eine Stunde vor Konzertbeginn.


Rezerwacja biletów/ Tickets booking/Reservierung
E-mail : cik@okis.pl, bilety@okis.pl


Dyrektor Festiwalu:
Agnieszka Ostapowicz