SIMCHA – Festiwal Kultury Żydowskiej 2010

Pobierz program

XII Festiwal Kultury Żydowskiej

SIMCHA

23-28/05/2010

Wrocław



PROGRAM FESTIWALU



23/05 Niedziela [Kuchnia]



11:00 ŚLADAMI PRZEDWOJENNEGO ŻYDOWSKIEGO WROCŁAWIA

spacer prowadzi Jerzy Kichler,

zbiórka na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem,

ul. Włodkowica 7


14:00 WARSZTATY TAŃCÓW ŻYDOWSKICH

prowadzi Marta Koronkiewicz

dziedziniec Synagogi Pod Białym Bocianem,

wstęp wolny


15:00 KOSZERNA KUCHNIA ŻYDOWSKA

wykład Rabina Icchaka Rapoporta

Sala modlitw, ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


15:30 PIKNIK Z KUCHNIĄ ŻYDOWSKĄ

Klubokawiarnia Mleczarnia, Restauracja Żydowska Sarah, Restauracja odNowa, stołówka koszerna Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, dziedziniec Synagogi Pod Białym Bocianem,

ul. Włodkowica 7


17:00 POKAZ FILMÓW Z 7 MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU ŻYDOWSKIE MOTYWY [Warszawa 2010]

Klubokawiarnia Mleczarnia

ul. Włodkowica 5

Wstęp wolny


19:00 KONCERT INAUGURACYJNY VESZPRÉMER KLEZMER BAND [Węgry]

Barta János – klarnet, Lázár Zsigmond- skrzypce, Bojnécz Gábor – akordeon, Wágner Balázs – kontrabas

Synagoga pod Białym Bocianem

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

ul. Włodkowica 7

ceny biletów 30/35zł



24/05 Poniedziałek [Komiks]



14:00 WARSZTATY TAŃCÓW ŻYDOWSKICH

prowadzi Marta Koronkiewicz

dziedziniec Synagogi Pod Białym Bocianem

wstęp wolny


14:00 TEMAT ŻYDOWSKI W KOMIKSIE

Wykład Agnieszki Ilwickiej i Jana Wieczorka

Sala modlitw, ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


15:00 WARSZTATY HEBRAJSKIEGO

prowadzi Tomasz Duda (Studium Kultury i Języków Żydowskich UWr)

Sala modlitw, ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


15:00 WARSZTATY KOMIKSU I GRAFIKI

prowadzi Tomasz Jakub Sysło

Sala Gminy Żydowskiej,

ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


17:00 POKAZ FILMÓW Z 7 MIĘDZYNARODOWEGO

FESTIWALU ŻYDOWSKIE MOTYWY [Warszawa 2010]

Klubokawiarnia Mleczarnia

ul. Włodkowica 5

wstęp wolny


19:00 PORNOGRAFIZACJA HOLOKAUSTU

wykład Joanny Ostrowskiej (Uniwersytet Jagielloński)

Sala Gminy Żydowskiej, ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


21:30 JASCHA LIEBERMAN TRIO [Kraków]

The Bats – Acoustic Memory

Jascha Lieberman – skrzypce, altówka Paweł Iwan – akordeon Mateusz Frankiewicz – kontrabas

Synagoga pod Białym Bocianem / Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

ul. Włodkowica 7,

ceny biletów: 20/25



25/05 Wtorek [Życie żydowskie]



14:00 WARSZTATY TAŃCÓW ŻYDOWSKICH

prowadzi Marta Koronkiewicz

dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem,

wstęp wolny


14:00 WARSZTATY KOMIKSU I GRAFIKI

prowadzi Tomasz Jakub Sysło

Sala Gminy Żydowskiej

ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


15:00 WARSZTATY HEBRAJSKIEGO

prowadzi Tomasz Duda (Studium Kultury i Języków Żydowskich UWr)

Sala modlitw, ul. Włodkowica 9,

wstęp wolny


16:00 POKAZ FILMÓW Z 7 MIĘDZYNARODOWEGO

FESTIWALU ŻYDOWSKIE MOTYWY [Warszawa 2010]

Klubokawiarnia Mleczarnia,

ul. Włodkowica 5,

wstęp wolny


17:00 ŻYCIE ŻYDOWSKIE W POLSCE [debata]

Konstanty Gebert [Warszawa]i Dariusz Jażdżyk [Warszawa]

prowadzi: Karolina Szykier-Koszucka

Synagoga Pod Białym Bocianem

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

ul. Włodkowica 7

wstęp wolny


20:00 KLEZZMATES [Kraków]

Marcin Wiercioch – akordeon, Tomasz Polak – klarnet, Bartek Staniak – skrzypce,

Jarek Wilkosz – kontrabas, Krzysztof Kossowski – perkusja

Synagoga pod Białym Bocianem / Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

ul. Włodkowica 7

ceny biletów: 20/25zł



26/05 Środa [Babiniec]



14:00 WARSZTATY TAŃCÓW ŻYDOWSKICH

prowadzi Marta Koronkiewicz

dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem/

wstęp wolny


15:00 WARSZTATY HEBRAJSKIEGO

prowadzi Tomasz Duda (Studium Kultury i Języków Żydowskich ),

Sala modlitw, ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


16:00 WYCINANKA ŻYDOWSKA

Wykład i warsztaty Marty Gołąb [Kraków]

Sala Gminy Żydowskiej,

ul. Włodkowica 9

wstęp wolny

17:00 FILMOWY PORTRET KOBIET W KULTURZE ŻYDOWSKIEJ – POKAZ FILMÓW

Z 7 MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU ŻYDOWSKIE MOTYWY [Warszawa 2010]

Klubokawiarnia Mleczarnia,

ul. Włodkowica 5

Wstęp wolny


18:00 JIDYSZOWA POEZJA KOBIET

wykład Joanny Lisek (Studium Kultury i Języków Żydowskich UWr),

Sala modlitw, ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


20:00 SPOTKANIE Z POEZJĄ: „Z JIDYSZOWEJ SZAFY. PERUKA, CHODAKI, JEDWAB”

przygotowanie dr Joanna Lisek i Anna Wiatr (Studium Kultury i Języków Żydowskich UWr)
Katarzyna Michalska (Teatr WspółczesnyWrocław) – recytacje w języku polskim, Lidia Jerkiewicz, Karolina Szymaniak, Anna Wiatr, Anna Nowak, Łukasz Zamilski – recytacje w języku jidysz. Opracowanie muzyczne i wizualne: Paweł Lisek

Klubokawiarnia Mleczarnia

ul. Włodkowica 5

wstęp wolny


21:30 PIEŚNI SEFARDYJSKIE

Jadwiga Teresa Stępień (Warszawa) – mezzosopran,

Leszek Potasiński (Warszawa) – gitara.

Synagoga pod Białym Bocianem / Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

ul. Włodkowica 7

bilety: 20/25zł



27/05 Czwartek [Dybuk]



14:00 WARSZTATY TAŃCÓW ŻYDOWSKICH

prowadzi Marta Koronkiewicz

dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem

wstęp wolny


15:00 WARSZTATY HEBRAJSKIEGO

prowadzi Tomasz Duda (Studium Kultury i Języków Żydowskich)

Sala modlitw, ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


16:00 WYCINANKA ŻYDOWSKA

Wykład i warsztaty Marty Gołąb (Kraków)

Sala Gminy Żydowskiej, ul. Włodkowica 9,

wstęp wolny

16:00 „DYBUK”

reż. Michał Waszyński, prod. 1937

Klubokawiarnia Mleczarnia,

ul. Włodkowica 5

wstęp wolny


18:00 WYKŁAD „DYBUK – NA POGRANICZU WIELU ŚWIATÓW”

dr Mirosława Bułat (Uniwersytet Jagielloński)

Sala modlitw, ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


19:00 DYBUK-KONCERT NOWEJ MUZYKI ŻYDOWSKIEJ

CUKUNFT [Warszawa]

Raphael Rogiński – gitara elektryczna, Paweł Szamburski – klarnet,Michał Górczyński – klarnet, Paweł Szpura – perkusja

Synagoga pod Białym Bocianem

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej,

ul. Włodkowica 7

bilety: 15/20zł



28/05 Piątek [Szabat]



15:00 WARSZTATY HEBRAJSKIEGO

prowadzi Tomasz Duda (Studium Kultury i Języków Żydowskich UWr)

Sala modlitw, ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


16:00 WARSZTAT CZYTANIA TORY

prowadzi Tomasz Krakowski [Warszawa]

Sala modlitw, ul. Włodkowica 9

wstęp wolny


17:30 OD WŁODKOWICA DO PERECA – POWOJENNY ŻYDOWSKI WROCŁAW

spacer prowadzi Anna Nowak (Studium Kultury i Języków Żydowskich UWr)

Zbiórka obok pomniku Szermierza na Placu Uniwersyteckim


19:30 KABALAT SZABAT

Otwarte nabożeństwo na powitanie szabatu prowadzi Tomasz Krakowski [Warszawa]

Po nabożeństwie: Koncert muzyki synagogalnej

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem,

Stanisław Rybarczyk – dyrygent

Synagoga pod Białym Bocianem

ul. Włodkowica 7

wstęp wolny


www.simcha.art.pl

Bilety do nabycia w OKiS-ie, Rynek Ratusz 24, Centrum Informacji Żydowskiej ZGWŻ w PR o/Wrocław ul. Włodkowica 9 oraz na godzinę przed koncertem.



Organizatorzy



Fundacja PRO ARTE

Art & Bussines Direction

Stanisław Rybarczyk – dyrektor artystyczny

Dominika Kawalerowicz – koordynator

Karolina Szykier – Koszucka – doradca programowy

Joanna Lisek – doradca programowy

Współpraca: Studium Kultury i Języków Żydowskich UWr



Partnerzy



Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański

Fundacja Bente Kahan

Mleczarnia

Restauracja Żydowska Sarah

Restauracja odNowa

OKiS

Stowarzyszenie Żydowskie Motywy

Zakład Studiów i Języków Żydowskich UWr

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich o. Wrocław

Uniwersytet Wrocławski

Muzeum Historii Żydów Polskich



Patroni medialni



Gazeta Wyborcza

Midrasz

Tygodnik Powszechny

TVP Wrocław

TVP Kultura

Radio Wrocław

Forum Żydów Polskich

Jewisch.org

MMwrocław

Inyourpocket



Patroni honorowi



Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński

Prezydent Miasta Wrocław Rafał Dutkiewicz

JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Marek Bojarski



Projekt dofinansowany przez



Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Taube Philanthropies