19. Festiwal Kultury Żydowskiej – Simcha

INFORMACJA PRASOWA

Wrocław,15.05.2017.

Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA po raz 19. we Wrocławiu

W tym roku mija dziewiętnaście lat odkąd został stworzony we Wrocławiu jeden z trzech największych festiwali żydowskich w Polsce. Simcha w języku hebrajskim oznacza radość i to właśnie ją przede wszystkim ma wywołać wspólnie spędzony czas oraz odkrywanie bogactwa żydowskiej kultury. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 3-9 czerwca w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Zadowolenie to wybór, którego możemy dokonywać każdego dnia. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha uświadamia, jak wiele powodów ku temu znajdziemy w codzienności, a zwłaszcza podczas pierwszego czerwcowego tygodnia spędzonego w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu. Tutaj z pewnością przypomnimy sobie, że można cieszyć się wspólnym posiłkiem (kolacja szabatowa), ale także jego przygotowywaniem (warsztaty kulinarne), nauką nowych rzeczy (np. języków żydowskich) oraz odkrywaniem ciekawostek o innej kulturze i własnym mieście (wykłady i panele dyskusyjne).

Znakomitą okazją do radości jest obcowanie ze sztuką wykonywaną na bardzo wysokim poziomie artystycznym, którą zapewnia Simcha. W tym celu warto wybrać się na koncerty do Synagogi Pod Białym Bocianem (m.in. Neoklez z Lublina, Klezzmates z Krakowa), uczestniczyć w seansach filmowych (Kino Simcha: projekcie filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”), a także obejrzeć wystawę malarstwa Ryszarda Bilana (Galeria Platon, ul. Krupnicza 13), który do Wrocławia, specjalnie na festiwal, przyjedzie prosto z Paryża.

Niemniejszą satysfakcję przyniesie próba własnych sił w tradycyjnym tańcu żydowskim (warsztaty), czy śpiewie (zajęcia z cyklu Simcha dzieciom) oraz wysłuchanie niezwykle inspirujących historii wybitnych gości festiwalu, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Będą to m.in.: Artur Hofman, Aleksander Limisiewicz, Anatol Kaszen, Ignacy Einhorn, Jerzy Filc, rabin David Basok i rebecyn Danielle Chaimovitz Basok. Tych spotkań nie wolno ominąć!

Czy można być zadowolonym bez czytania książek? Zdecydowanie lepiej wybrać się na festiwalowe spotkania autorskie niż sprawdzać odpowiedź na to pytanie. Literackie opowieści rozpocznie autorka z Berlina Nea Weissberg. Fragmenty jej książki „Gorzki smak szczęścia” przeczytają Róża Berger-Fiedler i Gabriel Berger. Muzycznie spotkanie wzbogaci występ Karsten Troyke (śpiew, gitara).

O swojej nowej publikacji „Dzieci modernizmu. Świadomość, kultura i socjalizacja młodzieży żydowskiej w II Rzeczypospolitej” opowie dr Kamil Kijek z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Natomiast „Przewodnik po żydowskim Wrocławiu” i spotkanie z jego autorami: Jerzym Kichlerem i Tamarą Włodarczyk to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników stolicy Dolnego Śląska.

Radość to także odpoczynek i dzień spędzony wspólnie z bliskimi! Ten rodzaj simchy odnajdziemy uczestnicząc w całodziennym Jarmarku Żydowskim (4 czerwca) na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem. Czekać tam będą wystawcy i restauratorzy oferujący żywność koszerną, produkty ekologiczne, rękodzieło, sztukę, zabawki, a nawet ubrania. Miły relaks czeka również na studentów podczas Pikniku Katedry Judaistyku Uniwersytetu Wrocławskiego (8 czerwca). Chętni, by w nim uczestniczyć powinni popołudniu pojawić się na Bulwarze Piotra Włostowica.

Spokój, który daje nam wiedza kim jesteśmy i skąd pochodzimy, to rodzaj bardzo szczególnego i wzmacniającego nas zadowolenia. Festiwal Simcha dba o to, by pamiętać, przypominać historię, edukować, pozwalać poznać i zrozumieć różnorodność żydowskiej kultury. Jest to równie ważne dla żyjącej tutaj mniejszości żydowskiej, jak i dla pozostałych mieszkańców miasta – ich sąsiadów. Komu nie wystarczy wysłuchanie wykładów o żydowskich przesądach (Jerzy Kichler), czy powojennym teatrze żydowskim (Krzysztof Kucharski) będzie miał również niecodzienną okazję uczestniczyć w tradycyjnych elementach życia żydowskiego takich jak przygotowania do Szabatu (Biała Noc). Tłumy przyciągnie zapewne otwarte dla wszystkich nabożeństwo na powitanie Szabatu prowadzone przez rabina Davida Basoka, podczas którego wystąpi jedyny w Polsce chór synagogalny – Chór Synagogi Pod Białym Bocianem.

Na większość wydarzeń odbywających się w ramach 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha wstęp jest bezpłatny. Szczegółowych informacji o programie oraz o biletach na koncerty należy szukać na www.simcha.art.pl.