o. dr Mariusz Tabulski OSSPE i ks. dr Aleksander Radecki

Serdecznie zapraszamy na majowe Wieczory Tumskie, które odbędą się 25 maja br., o godz. 18.00 w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Maj to w Kościele Katolickim miesiąc maryjny. Zapraszamy na spotkanie poświęcone Matce Boskiej. wt

W dwugłosie pt. „Maryja, przyczyna naszej radości” udział wezmą: o. dr Mariusz Tabulski OSSPE – przeor Klasztoru O.O. Paulinów we Wrocławiu, ks. dr Aleksander Radecki – ojciec duchowny w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. wt W części muzycznej z recitalem organowym wystąpi Tomasz Niestrój – student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie organów dr. hab. Piotra Rojka oraz absolwent Studium Muzyki Kościelnej przy Wydziale Teologicznym UO w Opolu. W jego wykonaniu usłyszymy utwory m.in. Nicolausa Bruhnsa, Dietricha Buxtehude’go, Cesara Francka, Oliviera Messiaena.

Wstęp wolny

ks. dr Aleksander Radecki święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1976 roku w Archikatedrze Wrocławskiej. W latach 1976-1985 pełnił posługę wikariusza w parafiach: w Szczawnie Zdroju (1976-1980), p.w. św. Jerzego we Wrocławiu-Brochowie (1980-1983) oraz p.w. Świętej Rodziny we Wrocławiu-Sępolnie (1983-1985). W 1985 roku został mianowany proboszczem parafii w Mokrzeszowie. Funkcję tą pełnił do roku 1991, gdy rozpoczął posługę Ojca Duchownego w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Został odznaczony godnością Kapelana Honorowego Ojca Świętego.

o. Mariusz Tabulski, przeor Konwentu Ojców Paulinów we Wrocławiu i proboszcz Parafii pw. św. mikołaja we Wrocławiu. Urodził się w Białymstoku, grając w piłkę nożną w miejscowej Jagielonii, marzył o karierze trenerskiej. Po ukończeniu studium nauczycielskiego i krótkiej pracy w szkole, odpowiedział na inne powołanie – w 1988 roku wstąpił do nowicjatu Zakonu paulinów. Po okresie sześciu lat formacji w Krakowie na skałce w 1994 złożył profesję wieczystą w zakonie a 1995r. przyjął święcenia kapłańskie. Posługiwał we Włodawie, w Warszawie (gdzie ukończył studia specjalistyczne z tytułem doktora pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim), w Krakowie jako prefekt kleryków w Paulińskim Seminarium i od pięciu lat jest przeorem i proboszczem we Wrocławiu. W czasie ostaniej Kapitułay Genaralnej Zakonu paulinów o. Mariusz został wybrany Definitorem Generalnym (Rada przy Przełożonym generalnym Zakonu paulinów). Od 15 czerwca będzie przebywał na Jasnej Górze w Częstochowie.

Tomasz Niestrój urodził się w 1990 r. w Opolu. W wieku 18 lat ukończył z wyróżnieniem Studium Muzyki Kościelnej przy Wydziale Teologicznym UO w Opolu. W 2011 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im Fryderyka Chopina w Opolu, a w 2013 r. dyplom z wyróżnieniem studiów I st. (licencjackich) Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Obecnie kontynuuje studia w macierzystej uczelni w klasie organów dra hab. Piotra Rojka. Zajął I miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Białymstoku oraz otrzymał wyróżnienie na II Krakowskim Konkursie Młodych Organistów w Krakowie. Występował podczas wielu międzynarodowych festiwali m.in. w Braunschweig, Postdam (Niemcy), Krnov (Czechy), Zagreb (Chorwacja), Wrocław (Polska). Współpracował z wieloma orkiestrami, chórami, zespołami kameralnymi i solistami. Szczególne zainteresowanie koncentruje wokół muzyki francuskiej XX wieku, zwłaszcza twórczości Charlesa Tournemire’a i Maurice’a Duruflé’go. Uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez m.in. Oliviera Latry (Paryż) Jaroslava Tuma (Praga), Gijs van Schohoovena (Haga), Stefana Baiera (Ratyzbona). Zajmuje się również kompozycją. Zamiłowanie w tej dziedzinie artystycznej zaowocowało wyróżnieniem I stopnia w I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Młodzi Twórcy 2009”, nagrody Grand Prix I Konkursu Kompozytorskiego w Opolu (2008) i wyróżnień obu kategorii II Ogólnopolskiego Konkursu Harmonicznego w Łodzi (2010). W 2009 roku za swoje osiągnięcia otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego oraz stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Opola. Grą na organach ubogaca niedzielne Msze Święte sprawowane w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu.