JASCHA LIEBERMAN TRIO

JASCHA LIEBERMAN TRIO

Sobota, 27 października 2012, godz. 18.50
Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, ul. Włodkowica 7

W sobotę 27 października w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu w ramach Koncertów Hawdalowych zagra Jascha Lieberman Trio. Trzej rewelacyjni instrumentaliści z Krakowa w swojej twórczości przechodzą od tradycyjnej muzyki żydowskiej przez muzyczny folklor bałkański do jazzu, a nawet klasyki.

Zespół powstał z inicjatywy Jaschy Liebermana, grającego na skrzypcach i altówce oraz Pawła Iwana, akordeonisty. Na koncercie w Synagodze towarzyszyć im będzie Mateusz Frankiewicz na kontrabasie. Jascha Lieberman Trio, na specjalne zamówienie, występowało między innymi na koncertach dla Romana Polańskiego, Shlomo Mintza, Ronalda Laudera, Filharmoników Londyńskich. Zespół bierze udział w najbardziej prestiżowych europejskich festiwalach muzycznych obok takich znakomitości jak Zubin Mehta, Martha Argerich , Mischa Maisky, Nigel Kennedy, a ponadto ma w swoim dorobku liczne nagrania radiowe i telewizyjne.

Swoją wyjątkowość zawdzięczają konsekwentnej dbałości o styl wykonawczy, tak charakterystyczny dla muzyki żydowskiej oraz swobodzie w operowaniu dynamiką i barwą. Dzięki temu tworzą niesamowity, mistyczny nastrój, obok którego nikt nie może przejść obojętnie. Mimo, iż muzyka może wydawać się rzewna i nostalgiczna, wzbudzać w słuchaczach wiele pozytywnych emocji.

Jascha Lieberman studiował muzykę klasyczną u najsłynniejszego polskiego altowiolisty, prof. Stefana Kamasy. W zakresie tradycyjnej muzyki żydowskiej był uczniem Giory Feidmana i Leopolda Kozłowskiego. Pracował w kwartetach smyczkowych prowadzonych przez Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpił podczas koncertu z okazji 60-tych urodzin kompozytora. Na zaproszenie Stevena Spielberga Jascha Lieberman dał koncert w Jerozolimie dla ludzi ocalałych z Listy Schindlera.

Paweł Iwan od lat gra z zamiłowaniem muzykę żydowską. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Janusza Patera. Podczas studiów brał udział w warsztatach gry na akordeonie prowadzonych przez takich mistrzów jak: Geir Draugsvoll, Raimondas Sviackievicius czy Bogdan Dowlasz. Ma na swoim koncie wiele koncertów jako solista i kameralista. Uczestniczył w konkursach, przeglądach i festiwalach akordeonowych, zdobywając dużo wyróżnień i nagród. Jest znany szerokiemu gronu sympatyków muzyki akordeonowej.

W trakcie wrocławskiego koncertu będzie można usłyszeć melodie tradycyjne oraz kompozycje autorskie Jaschy Liebermana, m.in. Taniec Wampirów czy Yovano Yovanka, dzięki którym każdy przekona się do niewątpliwie godnych uznania muzycznych umiejętności artystów z Jascha Liebermann Trio.

Hawdala to uroczyste zakończenie szabatu i jednoczesne rozpoczęcie nowego tygodnia. W każdą ostatnią sobotę miesiąca, w godzinę po zachodzie słońca, kiedy kończy się Szabat, a zaczyna nowy tydzień, zapraszamy do uczestniczenia w prezentacjach muzyki żydowskiej. Koncerty Hawdalowe odbywają się zawsze w niezwykłym wnętrzu wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem, co tworzy niezapomnianą i specyficzną atmosferę do poznania bogactwa kultury żydowskiej i jej wspaniałej historii muzyki. Wszyscy słuchacze zapraszani są zawsze do udziału w krótkiej modlitwie, możliwości doświadczenia obrzędu przejścia ze sfery sacrum do profanum. Żydowska muzyka jest ważnym elementem czasu Hawdali.

Cykl Koncertów Hawdalowych zainaugurowany został w grudniu 1999 r. występem “Ostatniego Klezmera RP” Leopolda Kozłowskiego i wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Od tego czasu staramy się realizować ideę otwarcia tej pięknej świątyni dla szerokiej wrocławskiej i dolnośląskiej publiczności.

KONCERTY HAWDALOWE
SOBOTA, 27 PAŹDZIERNIKA 2012 R., GODZ. 18.50
CENTRUM KULTURY I EDUKACJI ŻYDOWSKIEJ
SYNAGOGA POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU, UL. WŁODKOWICA 7

JASCHA LIEBERMAN TRIO
/KRAKOW/
JASCHA LIEBERMAN – SKRZYPCE, ALTÓWKA
PAWEŁ IWAN – AKORDEON
MATEUSZ FRANKIEWICZ – KONTRABAS

Bilety:
CENTRUM INFORMACJI ŻYDOWSKIEJ, UL. WŁODKOWICA 9, WROCŁAW
tel./fax: 71 787 39 02, mail: cizwroclaw@gmail.com

15 ZŁ ULGOWE/25 ZŁ NORMALNE PRZEDSPRZEDAŻ
20 ZŁ ULGOWE/30 ZŁ NORMALNE NA GODZINĘ PRZED KONCERTEM